Počty bohatých ľudí po celom svete rastú. Podľa najnovších údajov bolo v roku 2022 na celom svete 62,5 milióna milionárov, pričom 22 ich bolo v Spojených štátoch, kde až 8,8 % dospelých tvoria milionári. Celosvetovo ide o nárast oproti roku 2020 až o 11,4 %. Tieto údaje dosvedčujú, že čoraz viac ľudí bohatne, čím inšpirujú aj ďalších. Jedna vec je mať milióny, druhá je pozadie, ktoré väčšina ľudí nevidí a nikdy sa o ňom nedozvie. V dnešnom článku sa preto pozrieme na tri veci, ktoré väčšina milionárov nespomína a mali by ich ľudia vedieť skôr, ako sa rozhodnú zbohatnúť.
1. Za peniaze si šťastie nekúpite
Jeden z najväčších omylov o bohatých ľuďoch je, že sú prirodzene šťastnejší ako tí, ktorí sú menej bohatí. Výskumy však ukázali, že od určitého bodu už väčšie bohatstvo nevedie k väčšiemu šťastiu. V skutočnosti sa zistil opak – že ľudia, ktorí kladú veľký dôraz na hmotný majetok a postavenie, majú tendenciu dosahovať nižšiu úroveň pohody a životnej spokojnosti. Hoci je teda dôležité mať finančné zabezpečenie, rovnako dôležité je zamerať sa na iné veci, ktoré vám do života prinášajú radosť a naplnenie.
Indicko-americký úspešný podnikateľ a investor Naval Ravikant vo svojom bestselleri Almanach Naval Ravikanta upozorňuje, že hoci sa stretáva s mnohými bohatými úspešnými ľuďmi, nezdajú sa mu spokojní, vyrovnaní ani šťastní. „Šťastie je to, čo zostane, keď odstránite pocit, že vám v živote niečo chýba,” vysvetľuje miliardár, ktorý, ako sám povedal, si môže dopriať čokoľvek.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
2. Musíte zlyhať
Chyby robíme všetci, no problém je, že od narodenia nás mylne učili, že chyby sú čosi zlé. Naopak, chyby sú len súčasť procesu dozrievania, sú jedna strana tej istej mince cesty životom. Ak chcete napredovať, musíte zlyhať. Nevnímajte však zlyhanie ako čosi tragické. Podobne ako dieťa musí viackrát spadnúť, aby sa raz postavilo a začalo chodiť, aj vy musíte vystriedať viacero prác alebo založiť viacero biznisov, aby ste nakoniec zistili, čo vás baví a priťahuje, alebo sa naučili, čo v biznise robiť, s kým robiť a ako to robiť.
Keď sa pozrieme na majetky milionárov či miliardárov, vidíme len úspechy. Čo sa vám vybaví pri mene Jeff Bezos? Amazon. Sám Bezos však dával svojmu biznisu s Amazonom len 30-percentnú šancu, ako píše portál GoBankingRates. Jeho postoj teda ukazuje, že rátal s tým, že pokojne môže zlyhať. Podobný postoj viackrát vyjadril aj miliardár Elon Musk.
3. Náhoda a pomoc druhých
Človek je egoistický tvor a rád si prisudzuje zásluhy. Zatiaľ čo za zlyhania môžu druhí, úspech je vždy naša zásluha. Priznať verejne, že som mal šťastie, nie je príliš motivačné ani si moc nevyslúžite potlesk a lajky na sociálnych sieťach. Realita je však taká, že mnohí z podnikateľov mali jednoducho šťastie. Morgan Housel vo vynikajúcej knihe Psychológia peňazí na príklade miliardára Billa Gatesa vysvetľuje, koľko „náhod” a „nepravdepodobností” sa muselo stať, aby Gates bol tam, kde dnes je. V jednom tweete to priznal sám Gates, že „mal šťastie”.
Kontakty a známosti. Nehovorí sa o tom opäť často, ale v biznise môžete byť akokoľvek geniálni, bez kontaktov a odporúčaní nedosiahnete nič. Samozrejme, neuberá to na kráse či originálnosti vášho nápadu, no stále platí, že potrebujete pomoc druhých. Za každým úspešným milionárom je xy ľudí, ktorí ho takpovediac „vytvorili”.
Ak pochopíte tieto pravdy a budete na ne pamätať, môžete sa vyhnúť pasci myslieť si, že bohatstvo vyrieši všetky vaše problémy alebo vám prinesie okamžité šťastie. Pamätajte, že úspech má mnoho podôb a bohatstvo je len jedným z jeho aspektov. Ak aj zbohatnete, nezabudnite si udržať pokoru a spomenúť si, kto všetko stál za vaším úspechom a podal vám ruku v správny čas.
Čítaj tiež: Ako mesačne zarábať tisícky eur na internete? Toto je niekoľko možností