Od momentu, kedy blockchain start-up oficiálne spustí svoju činnosť, väčšinou sa uberá iba jedným smerom. Tým je vyzbieranie dostatočných finančných prostriedkov na chod daného projektu. V roku 2017 sa veľmi spopularizovala metóda vyzbierania financií, ktorá je v kryptosvete veľmi dobre známa pod názvom ICO.
Čo sa počas ICO fázy deje? Start-up, ktorý sa snaží vyzbierať finančné prostriedky vydá digitálne tokeny. Tieto tokeny sú následne počas ICO predávané ľuďom, ktorý sa predpredaja zúčastnia. V momente, kedy si token zakúpite ste jeho exkluzívnym vlastníkom a môžete ho predať, držať alebo robiť, čo sa vám s ním zapáči.
Medzi januárom až marcom 2018 sa iba v samotných ICO vyzbieralo až 6,3 miliardy amerických dolárov. Toto číslo už takmer prekonal zisk zo všetkých minuloročných ICO dokopy. V jednoduchosti to znamená, že záujem o ICO stále narastá a takmer každý začínajúci biznis vyhľadáva a rovnako aj využíva túto fázu predpredaja.
ICO #1 – Spectrecoin- šetrí prostriedky prostredníctvom anonymných transakcií
Dátum ICO: 18. november 2016 až 6. január 2017
Kryptomena: XSPEC
Vyzbieraná suma: 20 000 dolárov
Spectrecoin sa zaoberá myšlienkou anonymných transakcií prostredníctvom Proof-of-Stake v3 konsenzu. Jadrom tohto je HD peňaženka založená na protokole zvanom ShadowCash, ktorý spotrebúva pomerne málo elektrickej energie (v porovnaní s inými menami). Dnešná trhová kapitalizácia danej meny je až 8 miliónov dolárov.
Úspech tohto ICO prišiel až po obrovskej blamáži
Mandica, CEO danej meny, nechtiac sám priniesol problémy ihneď po ICO fáze. Počas ICO totiž to vážne ochore,l a to prinieslo značné straty projektu. Investori totiž prestali veriť v celú myšlienku projektu. To však úplne stačilo, aby získal projekt zlú reputáciu, ktorá sa pomerne rýchlo rozšírila. Ľudia, ktorí do projektu investovali ešte predtým, ako sa tieto správy rozšírili, považovali ihneď svoju investíciu za stratenú. Možno sa práve preto vyzbieralo počas ICO iba 20 000 dolárov.
Všetko sa však začalo meniť v auguste 2017, kedy sa Spectrecoin začal vyhrabávať z najhoršieho von. Bol predstavený nový tím, ktorý priniesol revolučný prístup. Projektu to veľmi pomohlo, o čom svedčí aj nová cena jednej mince. Jeden XSPEC token by mal stáť niečo medzi 100 až 150 dolárov. V ICO fáze bola jedna minca predávaná iba za 0,001 dolárov, čo sa rovná profitu až cez 100 000 %.
Michael Morton, generálny riaditeľ spoločnosti Morton Bitcoin Management sa na adresu tohto ICO vyjadril nasledovne:
„Anonymné transakcie existujú už niekoľko rokov. Navyše hneď niekoľko existujúcich kryptomenových spoločností sa venuje nevystopovateľnosti transakcií, ako napríklad Monero, Zcash alebo DASH. Avšak start-up riešenia orientované špeciálne na anonymné transakcie, ako sú Spectrecoin, sú oveľa lacnejšie.”
CEO a zakladateľ Nexxus Partners – Bob Wood – vyzdvihol najmä diverzitu, škálovateľnosť, ale aj podporu podnikateľov.
ICO #2 Datum s jeho ICO potenciálom až na 45 miliárd dolárov skončil iba s 30 000 dolármi
Dátum ICO: 27. október 2016 až 27. november 2017
Kryptomena: DAT
Vyzbieraná suma: 30 000 dolárov
Veľmi silný a skúsený tím na čele s Rogerom Haennim – profesionálom na big data start-upy, vytvoril koncom roku 2016 nový projekt, ktorému dal príznačný názov „Datum.” Cieľom Datumu je sprocesovať a kategorizovať dáta používateľov a za určitých, vopred dohodnutých podmienok, ich predávať vlastníkom akcií (tokenov). Dáta sú zbierané zo sociálnych sietí alebo iných zdrojov správania užívateľov v online svete.
Keď sa v októbri roku 2016 tím Datumu rozhodol pre ICO, rizikovosť tejto investície malo hodnotenie 3.7 z 5.0 pričom samotná investícia bola považovaná za pomerne vysoko rizikovú. Investori si vyžiadali obšírny tím konzultantov, aby udržali tento projekt pri živote. Samotné Datum ICO bolo po svojom spustení ohodnotené iba na slabučkých 2.5 z 10. Výsledok bol preto zdrvujúci, keďže namiesto niekoľko miliónov dolárov bolo vyzbieraných iba 30 000 dolárov.
Prečo by ste mali aspoň pouvažovať nad investíciou do Datumu?
1)Koncept vlastnenia a predávania dát nie je ani zďaleka nový. Nezaoberá sa však iba vlastnením a zbieraním samotných dát, ale rovnako berie do úvahy aj snahu ľudí o uchovanie týchto dát anonymných alebo tajných.
2)Najväčší objem dátových informácií je bezpochyby medicínsky priemysel. Práve diera v tomto priemysle by mohla priniesť signifikantný zisk.
3)Po zakúpení Datum tokenov, sa majitelia tokenov automaticky stávajú časťou veľkej siete.
Datum by prostredníctvom svojej technológie mohol ohroziť pozíciu technologických gigantov ako Google alebo Facebook. Podarí sa mu to však v skutočnosti?
Datum je spoločnosť, ktorá plánuje umožniť používateľom svojich aplikácií extrahovať a uložiť svoje dáta z rôznych iných aplikácií a sám sa môže rozhodnúť, či si tieto dáta uchová alebo ich bude zdieľať. Dokonca mu môže byť umožnený aj predaj týchto dát. Najpodstatnejšie ale je, že akékoľvek zdieľanie týchto dát by bolo anonymné. To by mohlo zaujať veľký počet ľudí, ktorí sa obávajú o svoje osobné údaje a ich zneužitie.
Z odstupom času sa na Datum ICO dá pozrieť aj celkom pozitívne. Projekt sa aj napriek všetkým problémom udržal pri živote a stále ma potenciál spraviť dieru do sveta. Poďme sa ale spoločne pozrieť na posledné ICO, ktoré si tiež prešlo značnými problémami.
ICO #3 – Paymon: skutočne prelomová technológia alebo iba ďalšie veľké sklamanie?
Dátum ICO: 2. február 2018 až 13. jún 2018 (v troch rôznych častiach)
Kryptomena: PMNC
Vyzbieraná suma: ICO stále prebieha
Viete si predstaviť blockchain, ktorý by bol úplne odlišný od toho pôvodného, ktorý navrhol Satoshi Nakamoto? Viete si predstaviť bezplatné transakcie? Čo ak by sme vám povedali, že si môžete sami spustiť vlastnú spoločnosť prostredníctvom biznisovej platformy?
Poďme sa spoločne pozrieť na to, o akej prelomovej technológií hovoríme.
V roku 2016 v ruskom Jekaterinburgu skupina študentov dostala nápad na vytvorenie a spustenie revolučnej technológie. Pomenovali ju príznačne Hive (úľ).
Za obdobie dvoch rokov sa iba z myšlienky stala IT-spoločnosť nesúca názov Paymon zameraná najmä na držiteľov kryptomien a fanúšikov blockchain technológie. Tím sa rozrástol už na 20 členov. Celý ekosystém okolo Paymonu a technológie Hive sa hýbe rapídnymi krokmi dopredu.
Cieľom novej blockchain technológie – Hive – je poskytnúť viac možností pre užívateľov kryptomien. Snažia sa priniesť viac ako len obchodovanie, investovanie a uskladňovanie aktív. Tím Paymon vyvinul takzvanú crosschain technológiu medzi smart kontraktami, pomocou ktorých by mohli užívatelia zameniť svoje tokeny rýchlo a bez poplatkov.
Hive patrí momentálne medzi inovatívne riešenia v kryptosvete. Je to najmä preto, že sa práve teraz na trhu nenachádzajú žiadne podobné technológie, aj keď niektoré sa tomu podobajú (napríklad Tangle). Práve preto sa často stáva, že táto technológia býva nepochopená.
Pred investovaním do Paymonu treba ešte určite zvážiť nasledovné:
Paymon vyvíja biznis platformu Profit špeciálne na ultra rýchle bezpečné transakcie.
Paymon pomáha svojim užívateľom vytvoriť vlastný biznis na platforme rovnako ako spustenie predaja produktov a služieb, za ktoré následne budú užívatelia dostávať platby v kryptomenách. Znamená to, že by ste už nemuseli absolvovať žiadne zdĺhavé návštevy úradov pri registrovaní a zakladaní spoločností.
Nová blockchain technológia – Hive – by mala byť výrazne lepšou najmä kvôli svojmu DAG algoritmu (directed acyclic graph).
Paymon je vďaka tomu viac ako len kryptomeny. Dalo by sa povedať, že ide viac o poskytovatelia rôznych služieb, ako napríklad Paymon messenger alebo Paymon Wallet. Pomocou týchto nástrojov budete môcť spojiť peňaženky rôznych kryptomien do jednej prostredníctvom PMNC mincí. To vám umožní neskôr jednoducho poslať vaše Bitcoiny alebo Etherea priateľom alebo biznis partnerom.
Paymon je teda ambiciózny projekt, ktorý sa snaží narušiť svojimi cieľmi existujúci svet kryptomien taký, ako ho poznáme dnes. Avšak, kto tomuto projektu verí? Musí automaticky nový start-up znamenať aj novú technológiu?
Paymon je aktuálne vo svojej ICO fáze, v ktorej ponúka PMNT tokeny. Ako sme už vyššie uviedli, nie každé ICO má šťastný koniec. Práve to môže spôsobiť problémy aj Paymonu, keďže technológia Hive je nová, a teda nemusí byť úspešná. Rôzni skeptici alebo cynici by sa totiž to tejto technológií mohli pomerne ľahko otočiť chrbtom.
Paymon by sa však mohol dočkať iného prístupu a vrúcnejšieho prijatia zo strany investorov najmä preto, že už prekonal early-bird fázu a podarilo sa mu zachovať pomerne slušnú komunitu, ktorá tento projekt podporuje. Paymon má v tíme veľmi ambicióznych ľudí, konzultantov a poradcov, rovnako ako analytikov a vývojárov. Dnes by sme preto mohli tento projekt nazvať prísľubom, avšak nikdy neviete, kedy sa môžu dostať na povrch rôzne podozrenia.
Na jednej strane rástol trh s ICO a Paymon veľmi rýchlo v priebehu minulého roku. Od januára 2018 až do marca 2018 bolo vyzbieraných až 6,3 miliardy v ICO fázach projektov po celom svete. Toto číslo už takmer prekonalo sumu vyzbieranú v ICO fázach za minulý rok.
Na druhej strane rastie aj počet ICO podvodov na kryptotrhu. Napríklad od začiatku roku 2018 až 9 miliónov dolárov bolo stratených v rôznych predajoch takmer na dennej báze . V apríli 2018 sa vo Vietname prevalil veľký škandál ohľadom pomerne nového ICO, ktoré však bolo čistým podvodom. Investori stratili v tomto podvode až 600 miliónov dolárov. Práve preto je veľmi náročné rozoznať, aký projekt je dôveryhodný a má skutočnú budúcnosť.
Kvôli týmto dôvodom je veľmi podstatné, aby tím okolo novovvznikajúcej kryptomeny nepodcenil ani ICO fázu a kampaň, počas ktorej musí vybudovať dôveru v očiach komunity a reputáciu, ktorá pomôže vytvoriť inovatívny biznis.
Disclaimer: Tento článok a tip na ICO nám bol do redakcie zaslaný a publikujeme ho v originálnom znení. Neslúži a nemôže byť považovaný za investičný tip. Ak chcete investovať, spravte si prosím ďalší research.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.