3 overené spôsoby, ako získavať pasívny príjem z kryptomien – VYSVETLENÉ DeFi, Lending, Staking

Novinky Ako zarábať na kryptomenách
Ako zarábať na kryptomenách. Zdroj: shutterstock.com/kitti Suwanekkasit
BitmarketsKvakomat mobil

Pasívny príjem je snom mnohých investorov. Vaše investície totiž pracujú za vás a za určité časové obdobie sa množia. To samozrejme nejde bez rizík. Dnes sa pozrieme na 3 obvyklé spôsoby pasívneho príjmu vo svete kryptomien.

Defi – Decentralizované financie

Ak sa bavíme o pasívnom príjme, tak rozhodne prvým na rade bude DeFi.Tento ekosystém, primárne fungujúci na ETH blockchaine v roku 2020 zaznamenal obrovský boom. Vzniklo mnoho nových inovatívnych projektov, ktoré do DeFi pritiahli obrovský kapitál. Aktuálne je v smart kontraktoch DeFi projektov uzamknutých viac než 42 miliárd dolárov a toto číslo neustále stúpa.

DeFi je široký ekosystém finančných služieb a najznámejšou je momentálne Maker DAO, ktoré produkuje DAI stablecoiny. Ak v rámci Maker DAO zamknete svoje ETH tokeny, tak sa s ich pomocou vytvoria DAI stablecoiny a práve za uzamknuté tokeny je nakoniec majiteľ odmenený v podobe vytvorených DAI.

DeFi je tak zhlukom príležitostí na vytvorenie pasívneho príjmu pomocou rôznych projektov. S tým sa spájajú aj riziká, napr. pri Maker DAO je nutné mať v pamäti, že pri výrazných cenových fluktuáciách je možné, že bude vaša pozícia zlikvidovaná. Stalo sa to napríklad v marci tohto roka.

Proof of Stake mince

Jedno z najznámejších metód pasívneho príjmu je tzv. stakovanie. To existuje pri minciach, ktoré fungujú na Proof of Stake konsenze. V rámci mincí, ktoré majú PoS, je možné zamknúť svoje mince a vďaka tomu dať v sieti najavo, že sa chcete podieľať na utváraní konsenzu.

A podobne ako napr. pri BTC, aj pri PoS minciach sú overovatelia odmeňovaní za to, že pomáhajú udržiavať sieť bezpečnú a v prevádzke. To má oproti klasickému požičiavaniu výhodu, pretože stále držíte privátne kľúče k svojim minciam, a teda ich nemôžete stratiť (jedine ak by ste fungovali ako zlý hráč a systém spálil vaše locknuté tokeny).

V roku 2020 vstúpili na staking scénu dvaja silní hráči. Cardano (ADA) prišiel so svojím Shelley PoS mainnetom už v lete a konečne sme sa dočkali aj platformy Ethereum 2.0.

Ak chcete vedieť viac o najočakávanejšej udalosti tohto roka, určite si prečítajte náš článok. Nájdete v ňom všetko čo potrebujete vedieť a odkážeme vás aj na ETH 2.0 launchpad, kde môžete začať stakovať. Vo videu taktiež nájdete štyri fázy vývoja od Beacon Chainu až po shardovací systém s rozšírením Plasma.

Požičiavanie – Lending

Hoci ide o podobný princíp ako pri Maker DAO, samotné požičiavanie mincí má mnoho variácií. Napr., Binance lending raz za čas poskytuje špeciálne akcie, v rámci ktorých je možné požičiavať vybrané kryptomeny s tým, že sa za určité časové obdobie vrátia aj s úrokmi.

Tieto služby poskytuje plejáda búrz, ktoré umožňujú používateľom požičiavať svoje tokeny. Samozrejme, celá operácia je spojená s rizikami. Prvým je, že vaše mince vlastní burza, pretože je majiteľom privátneho kľúča. Ďalším problémom je potenciálny kolaps burzy alebo systému požičiavania.

Existujú tiež služby, ako je Cryptoloan, kde používatelia požičiavajú svoje kryptomeny s tým, že vysoká miera zaistenia (kolaterál) poskytuje istotu, že investori neprídu o svoje peniaze. Na rozdiel od DeFi je klasické požičiavanie skôr centralizované.

Lending funkcionalitu nájdete aj na burze Binance! Pripájame návod. Získať môžete úroky 1-35%:

https://kryptomagazin.sk/navod-takto-mozete-ziskat-uroky-1-35-p-a-za-dlhodobe-drzanie-kryptomien/

Catslap PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.