Kryptomena Cosmos počas prebiehajúcej korekcie od svojho minima zaznamenala vyše 140-percentný rast. To je oproti väčšine altcoinov výrazný nárast, ktorému konkuruje jedine druhá najväčšia kryptomena Ethereum. Kryptomenový kanál Coin Bureau vybral 3 dôvody, prečo investori nakupujú kryptomenu ATOM.
Cosmos počas posledného bullmarketu rástol a dosiahol maximum na cene 44,70 dolára. Kryptomena si získala popularitu a zaradila sa do TOP 50 projektov, ktoré nakupovali veľké inštitúcie a investori. Známy analytik Coin Bureau však upozorňuje, že projekt Cosmos má aj naďalej vysoký potenciál rastu a adopcie v budúcnosti.
1. Záujem inštitúcií
Token ATOM sa aktuálne nachádza na 22. mieste v rebríčku kryptomien podľa kapitalizácie. To indikuje širší záujem veľkých investorov, ktorí vystrelili cenu tokenu a držia ho stále vysoko. V prípade projektu Cosmos je meradlom záujmu nielen cena, ale aj záujem konkrétnych inštitúcií. Príkladom je CME Group, najväčšia svetová burza zameraná na finančné deriváty a obchodovanie so širokou paletou aktív vrátane kryptomien. V apríli tohto roku CME podľa správy agentúry Bloomberg ponúkla referenčné sadzby na 11 nových kryptomien, medzi ktorými bol aj Cosmos, čo robí projektu veľkú reklamu inštitucionálnym investorom.
2. Cena
Cosmos utrpel väčší cenový šok ako ostatné kryptomeny, predovšetkým vďaka Terre, ktorá bola vybudovaná na jeho blockchaine. Obe siete vzájomne spolupracovali, čo sa po prepade stablecoinu UST a kryptomeny LUNA negatívne podpísalo na cene Cosmosu. Podľa Coin Bureau sieť naznačuje, že sa kryptomena z prepadu pozviechala a od svojho minima na takmer 5 dolároch ATOM stále rastie. Pokiaľ v najbližších týždňoch nenastane ďalší pokles, ATOM môže ďalej rásť, pretože on-chain dáta ukazujú znížený záujem o predaj kryptomeny.
3. Roadmap
Jednou zo slabín Cosmosu je jeho tokenomika. Vývojári sa preto v blízkej dobe plánujú zamerať na zníženie miery inflácie kryptomeny a spaľovanie transakčných poplatkov, čo by v konečnom dôsledky mohlo spraviť token viac deflačným.
Pri pohľade na roadmap, ktorý je k dispozícii na oficiálnej stránke vývojárov, môžeme vidieť, že projekt má ďalšie ciele, ktoré sa usiluje dosiahnuť. Plány siahajú až na koniec roka 2023. Medzi ne patrí zlepšenie bezpečnosti siete a posilnenie používateľskej pozície tokenu ATOM v rámci celého ekosystému siete, čo sa potenciálne môže pozitívne podpísať pod cenu.
Záverečná bilancia
Podľa Coin Bureau patrí ATOM medzi jedného z najväčších konkurentov Etherea. Potvrdzujú to aj niektoré projekty, ktoré emigrovali z Etherea na Cosmos. Dôvody, prečo inštitucionálni investori nakupujú ATOM, sú predovšetkým širší záujem o projekt, vývojárske ambície a vysoký cenový potenciál, keďže sa kryptomena pre kolaps Terry prepadla viac, ako ostatné projekty.
Čítaj tiež: Tip týždňa: kryptomeny sú ťažkou investičnou lekciou. Čo nás učia veľké poklesy?