3 dôvody, prečo Bitcoin stále nedosiahol dno

Novinky 3 dôvody, prečo Bitcoin nedosiahol dno
3 dôvody, prečo Bitcoin nedosiahol dno. Zdroj: Shutterstock.com/Mustafa Akman
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin sa nachádza opäť v korekcii a ceny kryptomien útočia na nové minimum. Napriek tomu, že nedávno trh zaznamenal bullish pohyb, existujú indikátory, ktoré poukazujú na pokračujúci trend korekcie. Absolútne dno však nemusí byť tak ďaleko, ako si mnohí myslia.

Metrika Hash Ribbons sleduje rýchlosť Bitcoinu na určenie toho, či sú ťažiari vo fáze akumulácie, alebo distribúcie. Metrika zaznamenala zmenu sentimentu presne po roku, keď ťažiari ukončili fázu kapitulácie. To by mohlo predstavovať bullish signál pre spotovú cenu BTC, ktorá však pred odrazom môže vytvoriť stále nižšie minimum.

Hash ribbons Bitcoin

Hash ribbons Bitcoin. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Prečo Ethereum stráca cenu viac ako Bitcoin?

Bitcoin a FED

Zaujímavým zistením je, že na trhu možno identifikovať správanie investorov na základe inflačných očakávaní. Obdobia rastúcich trendov Bitcoinu sa zhodovali s rastúcimi očakávaniami investorov, ktorí si mysleli, že inflácia už dosiahla vrchol. S tým je spojené aj očakávanie znižovania úrokových sadzieb v budúcnosti.

Sám Jerome Powell sa vyjadril, že bude vhodné spomaliť tempo zvyšovania sadzieb, kým sa zhodnotia dosahy zvyšovania sadzieb na ekonomiku. Nižšie môžete vidieť graf FED-u, podľa ktorého väčšina očakáva, že sadzby dosiahnu 3,75 % do konca roka 2023 a potom klesnú na 3,40 % v roku 2024.

Očakávania úrokových sadzieb

Očakávania úrokových sadzieb. Zdroj: Federal Reserve

FED však aj naďalej bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb a navyše stále nie je isté, či inflácia dosiahla vrchol. Preto je rizikové považovať aktuálne spomalené tempo rastu inflácie za pozitívny faktor pre Bitcoin.

Pasca pre nakupujúcich

Z technického hľadiska je stále neisté, či potenciálny rastúci trend v budúcnosti bude reverzný, alebo to bude pasca. Falošné bullish signály sú bežným javom a môžu sa formovať aj pri zdanlivo reverznom období. Bitcoin počas klesajúceho trendu v roku 2018 vytvoril rast zo 6000 dolárov na 11 500 dolárov, pričom následne cena klesla až na 3 200 dolárov. Podobné pasce boli identifikované aj v roku 2019 a 2022.

Zdá sa teda, že momentálne Bitcoin smeruje do finálnej kapitulácie, po ktorej by mala cena vytvoriť akumulačnú zónu. Na rastúci trend si tak budeme musieť ešte počkať.

Mohlo by ťa zaujímať: Graf na dnes: Bear market ešte len začína, dominový efekt môže začať v blízkej dobe

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.