Zoznam najbohatších krajín za rok 2024 je vonku. Slovensko predbehli všetky susedné štáty

  • Vieme, ktoré krajiny sveta sú tento rok tie najbohatšie.
  • Mnohé si obhájili svoju pozíciu z minulých rokov.
  • Slovensko v horných priečkach budete hľadať márne.
Off topic Rebríček najbohatších krajín sveta
Rebríček najbohatších krajín sveta. Zdroj: shutterstock.com/Sven Hansche
Flockers PCWallstreetpepe ICO mobil baner

UAE si vytvorili diverzifikovanú ekonomiku. Dubai a Abu Dhabi tu hrajú kľúčové role v obchode, turizme a realitnom sektore. Investujú tiež do obnoviteľných zdrojov a technologických inovácií, aby podporili udržateľný rast. PPP na obyvateľa predstavuje hodnotu 96 846 dolárov.

7. Švajčiarsko

Švajčiarsko je svetovo známe pre svoj vysoký životný štandard a silné odvetvia, ako sú bankovníctvo, farmaceutika a presná výroba. Zameriava sa na inovácie a udržateľnosť, čo mu pomáha udržiavať stabilnú ekonomiku. PPP dosahuje 91 932 dolárov.

8. San Marino

San Marino sa spolieha na turizmus, bankovníctvo a výrobu, a využíva svoje nízke dane na prilákanie bohatstva. Táto malá republika čelí výzvam spojeným s ekonomickou závislosťou na Taliansku, PPP tu dosahuje 86 989 dolárov.

Zoznam najbohatších krajín

Zoznam najbohatších krajín. Zdroj: shutterstock.com/Nick Starichenko

9. Spojené štáty americké

Na deviatej priečke najbohatších krajín sveta sa umiestnilo USA, ktoré sa považuje za najväčšiu svetovú ekonomiku. Výzvy ako nerovnosť príjmov a ekonomické rozdiely sú však stále prítomné. PPP tu je 85 373 dolárov na obyvateľa.

10. Nórsko

Nórsko využíva svoje rozsiahle prírodné zdroje na financovanie sociálnych služieb, čo výrazne zvyšuje životnú úroveň obyvateľov. Okrem energetiky sa krajina zameriava aj na rybolov, lesníctvo a turizmus. PPP je tu 82 832 dolárov.

Tento zoznam najbohatších krajín ukazuje, že kombinácia prírodných zdrojov, politických a ekonomických stratégií a geografickej polohy môže výrazne ovplyvniť ekonomické bohatstvo a životnú úroveň. Každá z nich tiež stojí pred vlastnými výzvami, ktoré musí riešiť, aby si zachovali ekonomický rast a zabezpečili spravodlivú distribúciu bohatstva.

SpäťStrana 4/4
Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.