Zoznam najbohatších krajín za rok 2024 je vonku. Slovensko predbehli všetky susedné štáty

  • Vieme, ktoré krajiny sveta sú tento rok tie najbohatšie.
  • Mnohé si obhájili svoju pozíciu z minulých rokov.
  • Slovensko v horných priečkach budete hľadať márne.
Off topic Rebríček najbohatších krajín sveta
Rebríček najbohatších krajín sveta. Zdroj: shutterstock.com/Sven Hansche
BitmarketsBitmarkets
Kde sa umiestnilo Slovensko?

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) dosahuje 10 najchudobnejších krajín sveta priemernú paritu kúpnej sily na obyvateľa menej ako 1 500 dolárov, zatiaľ čo v 10 najbohatších krajinách je táto hodnota viac ako 110 000 dolárov.

V tomto rebríčku sa Slovenská republika umiestnila na 50. mieste s hodnotou PPP 44 081 dolárov. Naši susedia nás takmer všetci predbehli, až na Ukrajinu, ktorá sa ocitla na 110. mieste s PPP 15 464 dolárov na obyvateľa.

Česká republika skončila na 42. mieste s hodnotou 50 475 dolárov, Maďarsko na 47. mieste s hodnotou 45 692 dolárov Poľsko na 43. mieste s PPP 49 060 dolárov.

Rakúsko sa ocitlo vysoko nad ostanými susedmi na 19. priečke s PPP 69 460 dolárov.

Daňové raje

Niektoré štáty, ako napríklad Írsko a Luxembursko, sú považované za daňové raje a majú vyššie hodnoty HDP vďaka prílivu zahraničných investícií, čo môže v zostavovaní rebríčka zavádzať.

V roku 2021 bola podpísaná globálna dohoda, ktorá stanovuje, že veľké spoločnosti by mali platiť minimálnu daňovú sadzbu 15 %, ale táto dohoda ešte nebola implementovaná kvôli opozícii zákonodarcov a politikov v mnohých krajinách.

Kritici tvrdia, že táto sadzba je len mierne vyššia ako sadzba, ktorú uplatňujú daňové raje, čo by mohlo viesť k tomu, že viac ako 40 % globálnych priamych zahraničných investícií by bolo do konca 2020-tych rokov pripísaných na účet šikovných daňových únikov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zoznam najbohatších krajín sveta

SpäťStrana 2/4Ďalej
Crypto All Stars PCOkazio mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.