ETH poráža BTC
ETH poráža BTC. Zdroj: Shutterstock.com/Igal Melamed

Skutočnosť, že ETH má viac prípadov použitia, vedie mnohých investorov k presvedčeniu, že z dlhodobého hľadiska bude hodnotnejšie ako BTC. Pokiaľ ide o výkonnosť, Ethereum skutočne splnilo očakávania investorov. Za posledných pár rokov Bitcoin medziročne prekonáva.

Hoci výkonnostné metriky zostávajú dôležité, odliv z búrz ďaleko presiahol príliv. To naznačuje, že investori svoje mince skôr hromadia, ako predávajú. Rezervy Etherea dokonca klesli nižšie ako v prípade Bitcoinu. Obe aktíva vykazujú rastúce úrovne nedostatku mincí. Metriky ale poukazujú na to, že úrovne nedostatku Etherea sú vyššie ako v prípade Bitcoinu.

Likvidita ETH klesá pod BTC

Zostatky na burzách oboch mien v pomere k ich obežnej ponuke v tomto roku klesli. Klesajúci trend pokračoval, aj keď sa trh zvyšoval. V súčasnosti sa zostatky BTC v pomere k jeho celkovej obežnej ponuke dostali na tri a polročné minimum 13,32 %. Naposledy Bitcoin zaznamenal také nízke zostatky na burzách v roku 2018, keď bol býčí trh na konci.

Ethereum malo úrovne zostatku v pomere k svojim obežným objemom šokujúco nízko – 12,93 %. To znamená, že ponuka Etherea na trhu klesla pod Bitcoin.

Centralizované burzy boli najviac zasiahnuté odlivom. Rezervy klesli nielen u dvoch najlepších kryptomien, ale aj na celom trhu s altcoinmi. Nasledujúci graf ukazuje makro trend ETH a BTC a ich zvýšený nedostatok v priebehu času.

StormGain
Likvidita ETH vs BTC. Zdroj: Arcane Research
Likvidita ETH vs BTC. Zdroj: Arcane Research

Faktory, ktoré by tomu mohli zabrániť

Údaje použité na prezentáciu týchto čísel boli získané iba z centralizovaných búrz. Decentralizované burzy, kde sa darilo DeFi, neboli brané do úvahy. Decentralizované burzy však zaznamenávajú rastúci záujem o svoje služby. To by mohlo vysvetľovať, prečo sú zostatky výmen na centralizovaných burzách také nízke.

Tiež neboli v skutočnosti započítané všetky centralizované ​​zostatky. Jednou z centralizovaných búrz, ktoré boli z týchto metrík vynechané, je FTX. Mohlo by to teda viesť k významnému podceneniu súčasného zostatku v porovnaní s ponukou. To znamená, že Bitcoin aj Ethereum môžu mať vyššie percentá, ako sú uvedené v tejto správe.

Údaje napriek tomu stále ukazujú, že ETH je na centralizovaných burzách stále vzácnejšie. To vedie k väčšiemu nedostatku, ako je tomu v prípade BTC.

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.