btc

Cena Bitcoinu sa pred pár dňami prepadla o 20% na 6 – mesačné minimum po oznámení čínskej vlády proti ťažbe a obchodovaniu s kryptomenami.

Môže vás zaujímať: V Číne hromadne zatvárajú ťažobné firmy – Bitcoin reaguje 30 % poklesom

14.júna sa cena vyšplhala až na 41 000 USD. Celý trh bol už prakticky pripravený na ukončenie medvedieho trhu. Pozitívom pre Bitcoin bolo určite aj oznámenie spoločnosti MicroStrategy, ktorá podala žiadosť o predaj svojich akcií v hodnote 1 miliardy dolárov. Finančné prostriedky tak chcú prekvapivo použiť na nákup BTC. No potom prišiel šok v podobe ďalších mediálnych útokov proti BTC.

V dôsledku toho bol zaznamenaný 30% pokles. Bitcoin tak dosiahol najnižšiu hodnotu od 22.januára a to konkrétne 28 800 USD. Ako už bolo povedané za výpredaj je do veľkej miery zodpovedná situácia v Číne. Okrem iného jedna z najväčších čínskych bánk 21.júna oficiálne oznámila prísny zákaz pre všetky banky, ktoré nesmú poskytovať žiadne služby súvisiace s kryptomenami.

Otázkou teda zostáva, akú úlohu v tomto zložitom období zohrali deriváty futures? Podľa údajov prémie futures v podstate nevykazovali žiadne známky, ktoré by naznačovali pokles trhu. Prémia futures v podstate meria rozdiel dlhodobých futures kontraktov v porovnaní s aktuálnou spotovou cenou. V čase keď sa tento ukazovateľ javí ako slabý, alebo vykazuje záporné hodnoty musíme byť v pozore. Ide totiž o tzv. backwardáciu, teda medvedí trh.

3-mesačné obdobie Bitcoin Futures na burze Huobi. Zdroj: Skew

V najlepších prípadoch a obdobiach na trhu sa futures kontrakty obchodujú s ročnou prémiou 5 až 15%. Teda prípad je známy pod označením contango. V prípade, ktorý nastal 22.júna bola táto hodnota iba na úrovni 2,5%.

Profi traderi nezaznamenali žiadny náznak paniky

Cenné poznatky a údaje nám môže poskytnúť indikátor long-to-short vypracovaný profesionálnymi tradermi. Tento ukazovateľ v podstate zhromažďuje údaje rôznych pozícií klientov. Ide o spotové pozície, maržové pozície a taktiež aj konktrakty futures.

Pomer pozícií long vs. short profi traderov na burzách s futures trhmi. Zdroj: Bybt

Napríklad presne 22.júna bolo zaznamenané navýšenie long pozícií profi traderov.

Bolo zlikvidovaných menej ako 600 miliónov long futures kontraktov

22. júna bolo zlikvidovaných približne 600 miliónov USD v longových pozíciách, čo predstavuje pokles o 150 miliónov v porovnaní s predchádzajúcim dňom.

Likvidácia long pozícií na futures . Zdroj. Coinalyze.net

V prípade, že by boli long pozície nadmerne zadĺžené, 20% pokles za menej ako dva dni by spustil omnoho väčšie množstvo stop príkazov. Údaje teda nevykazujú žiadne faktory a znaky potencionálneho poklesu, ktoré by boli spôsobené na futures trhoch.

Väčšina ľudí obchodovaním kryptomien prerobí! Chýba im jedna dôležitá vec