Zlé správy pre vodičov. Ceny pohonných hmôt majú ešte priestor na rast

  • Ceny pritom reagovali na zvýšené geopolitické napätie na Blízkom východe.
  • Americké zásoby ropy klesli o 12 miliónov barelov za týždeň.
Ekonomika Ceny pohonných hmôt majú ešte priestor na rast
Ceny pohonných hmôt majú ešte priestor na rast. Zdroj: Shutterstock.com/ALPA PROD
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Ceny pohonných hmôt na Slovensku v minulom týždni pokračovali v raste. Ceny nafty vzrástli o 0,98 %, teda o 0,015 eura za liter a dosiahli ceny 1,538 eura/l. Ceny benzínu vzrástli mierne prudšie o 1,44 %, teda o 0,023 eura za liter a dosiahli cenu 1,622 eura/l.

Ceny na slovenských čerpacích staniciach ešte majú priestor na ďalší rast, uviedol vo štvrtok analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

Ceny majú priestor na rast

„Ceny veľkoobchodných palív v Rotterdame pokračovali v raste, čo naznačuje pokračujúci nárast cien pohonných hmôt aj na slovenských čerpacích staniciach. Motoristická sezóna je v plnom prúde a ceny na našich čerpacích staniciach ešte majú priestor na ďalší rast,” uviedol analytik.

 

Ropa podľa neho v danom týždni pokračovala v raste a dosiahla cenu 86,41 dolára (80,01 eura) za barel (1 barel = 159 litrov) ropy Brent, čo bolo o 1,37 % viac ako v minulom týždni.

Ceny pritom reagovali primárne na zvýšené geopolitické napätie na Blízkom východe, ale aj na silnejší dopyt v Číne a v Európe. „Ceny v súčasnosti vidíme taktiež mierne vyššie na úrovni 86,87 dolára (80,44 eura),” dodal.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Výhľad je neistý

Prekvapujúca bola podľa Nemkyho zmena zásob v Spojených štátoch, kde bol zaznamenaný najväčší pokles od konca vlaňajšieho júla. Dodal, že americké zásoby ropy klesli o 12 miliónov barelov za týždeň, čo naznačuje výrazné oživenie dopytu aj exportov. Sezónnosť sa podľa neho prejavila neskôr, keďže v minulých týždňoch prevažovali obavy o slabý dopyt z USA.

Nemky však podotkol, že makroekonomická situácia nie je dostatočne pozitívna na ďalšiu podporu rastu cien ropy. Slabšie údaje z trhu práce a indexu nákupných manažérov v sektore služieb a výroby zvýšili obavy o slabý dopyt po pohonných hmotách.

„Výhľad na ropu ostáva v strede sezóny neistý, keďže sme síce videli mierne nižší dopyt zo začiatku najmä v Spojených štátoch, avšak nedávne dáta naznačujú dobiehanie zameškaného. Na druhej strane však prichádzajúce makroekonomické dáta naznačujú mierne spomalenie ekonomiky, čo samozrejme vytvára potenciálnu neistotu o budúcom dopyte po pohonných hmotách od spotrebiteľov,” uzavrel analytik.

txbCrypto All Stars mobil