Zlato prekonáva všetky rekordy. Centrálne banky si vo veľkom plnia trezory

  • Cena zlata opäť prekonala svoju historicky najvyššiu hodnotu.
  • Rast podporujú centrálne banky, ktoré kumulujú rekordné objemy zlata.
Novinky Zlato prekonalo nový rekord
Zlato prekonalo nový rekord. Zdroj: shutterstock.com/r.classen
BITmarkets BITmarkets

Nedeje sa tak podľa analytika len pre čisto ekonomické faktory, teda stávky na skorý pokles úrokovej atraktivity eura alebo dolára. Predsa len, centrálnym bankám nejde v prvom rade o zisk.

Geopolitické faktory

Určitým dôvodom sú geopolitické faktory, keď tu máme strety na Blízkom východe či vojnu na Ukrajine. Tie ukázali, že Rusku nie je zložité zmraziť devízové rezervy denominované v dolároch.

Aj preto veľa centrálnych bánk z rozvíjajúceho sa sveta radšej stále viac siaha po zlate. A nakoniec, za väčšie nákupy zlata centrálnymi bankami hovorí snaha znížiť závislosť na americkom dolári,” vysvetľuje Cihlář.

Nie je podľa neho náhoda, že na čele zlatej horúčky stojí Čína, ktorá v prvom štvrťroku tohto roka navýšila svoje zlaté rezervy o 27 ton. Česko bolo za prvý štvrťrok tohto roka na piatom mieste. Česká národná banka (ČNB) ho nakúpila päť ton, vlani za rovnaké obdobie skončila šiesta s dvoma tonami. ČNB v prvom štvrťroku mala ku koncu marca v rezervách 35,58 ton zlata.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Prudký rast býva nasledovaný poklesom

Aktuálny rast cien zlata je skokový. Po takomto raste vždy prichádza zostupná korekcia.

Otázka za milión však znie, ako dlho na túto zostupnú korekciu budeme čakať? Keď sa obzrieme do minulosti, tak skokový rast cien zlata sme videli aj v roku 2008. No vtedy sa skokový rast natiahol na ďalšie tri roky a cena zlata sa vtedy zdvojnásobila. Až potom prišiel jej spätný pokles,” uvádza analytik.

Omnoho lepšie než časovanie trhu je teda podľa neho nakupovať zlato s dlhým investičným horizontom, a to na 10 rokov či ešte viac. „Potom nás nemusí trápiť, či korekcia príde o rok alebo o tri roky. Môžeme si užívať to, že v dlhom období ceny zlata rastú v priemere okolo 9 % ročne,” dodal Cihlář.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: SITATAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.