Živnostníkom, ktorí si neplatia dlhy, hrozia problémy. Dohodnúť sa môžu aj na splátkach

Ekonomika Živnostníkom, ktorí si neplatia dlhy, hrozia problémy
Živnostníkom, ktorí si neplatia dlhy, hrozia problémy. Zdroj: Shutterstock.com/Tupungato, Inside Creative House
BitmarketsBitmarkets

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia už obdržalo množstvo živnostníkov, pričom niektorým poisťovňa peniaze vrátila a iným vznikol nedoplatok, ktorý musia uhradiť. Portál Finsider však upozorňuje na to, že hoci sa v januári odvody SZČO opätovne zvýšia, ľuďom s nedoplatkom hrozí, že budú platiť viac.

Živnostníci obdržia ročné zúčtovanie zo zdravotnej poisťovne na základe toho, kedy podali daňové priznanie za uplynulý rok. Živnostníci, ktorí sa rozhodli podanie odložiť do konca júna alebo septembra, dostávajú toto vyúčtovanie počas jesene.

Aktuálne je sadzba mesačných platieb do zdravotnej poisťovne pre SZČO stanovená na úroveň 14 % z jeho vlastného alebo minimálneho vymeriavacieho základu. V roku 2022 živnostníci platili minimálne 79,31 eura mesačne. Podnikatelia so zdravotným postihnutím platili 38,22 eura mesačne.

Kedy je potrebné nedoplatok zaplatiť?

V prípade živnostníkov, ktorí platili minimálne odvody, zdravotná poisťovňa porovnáva minimálny vymeriavací základ za minulý rok a skutočný vymeriavací základ živnostníka podľa výšky jeho vlaňajších zárobkov.

Ak nastane situácia, že skutočný vymeriavací základ bude vyšší, SZČO tak vznikne nedoplatok na zdravotnom poistení.

V prípade že základy budú rovnaké alebo vlastný vymeriavací základ živnostníka bude nižší, SZČO nevznikne dlh, no zároveň nebude mať ani preplatok. Preplatok totiž vzniká, ak ide napríklad o študenta, za ktorého platí odvody štát.

Na druhej strane sú na Slovensku živnostníci, ktorí odvody v minulom roku platili v sume nad stanovenou minimálnou hranicou. Vymeriavacie základy poisťovňa porovnáva aj v tomto prípade. Ide však o vymeriavací základ živnostníka, z ktorého platil odvody v minulom roku a vymeriavací základ podľa minuloročného zárobku.

Nedoplatok na zdravotnom poistení vzniká na základe toho, ak je základ podľa vlaňajšieho príjmu je vyšší.

Ak bude rovnaký, na vyúčtovaní bude svietiť nula. V prípade, že bude nižší, vznikne preplatok, ktorý poistencovi poisťovňa vráti. SZČO by však mali vedieť, že pri nedoplatkoch a preplatkoch vzniká povinnosť ich úhrady, len ak sú vyššie ako 5 eur.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kto bude platiť viac?

Ak SZČO vznikne vyšší nedoplatok, je jasné, že ho poisťovni musí zaplatiť. V prípade, že tak neurobí, dlh sa môže navýšiť o úroky z omeškania, poplatok za vydanie výkazu nedoplatkov alebo trovy exekúcie, uvádza Finsider.

Okrem toho sa však suma môže zvýšiť aj o pokutu udelenú Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za nesplnenie povinnosti odvádzať preddavky riadne a včas.

Živnostníci, ktorí svoje dlhy nesplácajú, môžu mať problémy aj v bankách, keďže informácie o dlžníkoch sú zverejňované a zdieľané medzi bankami. Okrem toho majú nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Za lieky na lekársky predpis by teda museli platiť z vlastného.

Nedoplatok môžu živnostníci splatiť aj na splátky. Počítať by však mali aj s nultou splátkou, ktorú si účtujú všetky tri slovenské poisťovne. Za zmienku stojí však aj to, že napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa od dlžníka vyžaduje úhradu 40 % nedoplatkov do 15 dní od podania žiadosti o splátkový kalendár.

S nedoplatkom na zdravotnom poistení by mali SZČO počítať aj so zvyšovaním zdravotných odvodov. Ich výška sa zmení v januári 2024.

Mohlo by ťa zaujímať: SZČO sa od januára buchnú po vrecku: Odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne opäť porastú

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Finsider.skTAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.