Zima bez svetla? Európu čaká jedna z najťažších zím za posledné desaťročia

Ekonomika Zima bez svetla
Zima bez svetla. Zdroj: shutterstock.com/Mrs_ya
BitmarketsOkazio mobil

Rastúce ceny energií stupňujú obavy analytikov a Európanov z toho, ako zabezpečia vlády prístup k energiám a svetlu miliónom ľudí v blížiacej sa zime. Podľa správy agentúry Bloomberg je situácia natoľko vážna, že sa o nej boja hovoriť aj analytici a vlády, aby sa nevyvolala všeobecná panika. Spotrebiteľov čaká jedna z najťažších zím za posledné desaťročia.

Cenovo nedostupná elektrina

Ceny elektriny trhajú každým týždňom nové rekordy. Včera sme vás informovali, že cena elektriny od roku 2021 narástla o vyše 2000 % a len za jeden týždeň vyskočila o 100 %. Príčin je viacero, ale predovšetkým treba za rastom vidieť odpojenie sa EÚ od energetických zdrojov Ruskej federácie pre vojnu na Ukrajine.

Nárast ceny elektriny

Nárast ceny elektriny. Zdroj: Kurzy.cz

Kroky najsilnejších ekonomík v EÚ, ako je Nemecko a Francúzsko, ukazujú, že EÚ nebola pripravená na taký razantný krok a vystavila milióny ľudí najväčšej energetickej kríze od čias 2. svetovej vojny. Nemecko, najsilnejšia a najviac postihnutá ekonomika EÚ, sa dokonca rozhodlo ponechať v pohotovosti tri jadrové elektrárne v dôsledku závislosti na energetických zdrojoch z Ruska.

Podľa agentúry Bloomberg nie je otázkou to, či nastane v zime kríza, ale čas, kedy presne sa to stane. Správa zhrnula tri kľúčové problémy:

Po prvé, hroziaca energetická kríza je horšia, než mnohí vedúci pracovníci v odvetví verejne priznávajú, a oveľa nebezpečnejšia, než pripúšťa vláda. Po druhé, vysoké ceny sú veľkým problémom, ale ohrozená je aj bezpečnosť dodávok. Po tretie, čas na prípravu sa kráti, kým začnú teploty klesať.”

Čítaj tiež: Cena elektriny tento týždeň zažila šialený rast, môže hroziť kolaps ekonomiky!

Európu čaká zima bez svetla. Spotreba elektriny bude regulovaná..

Európu čaká zima bez svetla. Spotreba elektriny bude regulovaná.. Zdroj: shutterstock.com/Leelaryonkul

Na čo sa pripraviť

Slovenský ekonóm Juraj Karpiš vo svojej známej knihe Zlé peniaze na príkladoch ukazuje, že v krízových situáciách zväčša vládnuca vrstva tvrdí presný opak toho, ako je to skutočne. Je pochopiteľné, že vlády nechcú vyvolávať paniku v ľuďoch a kritizujú apokalyptické tvrdenia nezávislých analytikov. Avšak realita je taká, európske vlády podľa správy agentúry Bloomberg nedostatočne informujú svojich občanov o tom, čo nás skutočne čaká.

Minimalizovanie rozsahu problému alebo, čo je ešte horšie, predstieranie, že problém neexistuje, nezabezpečí túto zimu dodávku elektriny,” píše sa v správe.

Ľudia by sa mali pripraviť na scenár, že vlády nebudú vedieť úplne zabezpečiť svojim občanom neustály prístup k teplu a elektrickej energii. To naznačuje reguláciu prísunu energií do domácnosti. V praxi to bude vyzerať tak, že elektrina nemusí ísť v určitých časoch. Deje sa to napríklad v Kosove, kde už dnes existuje plánované odstavenia elektriny po šiestich hodinách po dobu dvoch hodín.

Čítaj ďalej: Čínu čaká ekonomický kolaps. Tu sú hlavné dôvody

Mind of Pepe PCMemex mobil banner