Zhrnutie roka 2019 – Príchod inštitúcií, rozvoj infraštruktúry, rast BTC dominancie a nové aplikácie kryptomien

Okazio PCBitmarkets

Rok 2019 je za nami a tak je čas na zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo postretlo kryptomeny. V prvom rade to je kvalitatívna zmena v kryptomenovom publiku. Novo do priestoru totiž vstupujú inštitucionálni investori. S tým sa spája budovanie rozsiahlej infraštruktúry. V rámci cenového vývoja môžeme sledovať rast dominancie Bitcoinu, aj keď ostatné kryptomeny na čele s ETH prinášajú relevantné, finančné aplikácie.

Inštitúcie nastupujú

Ak sa pozrieme na spoločenský vývoj okolo kryptomien, tak môžeme sledovať jednu základnú tendenciu, a tou je nástup inštitúcií na kryptomenový vlak. Tá je primárne možná vďaka rozvoju infraštruktúry, ktorá teraz cieli aj na inštitúcie.

Hoci sa Bakkt mohol zdať ako sklamanie, nie je to tak. Bakkt je dcérskou spoločnosťou ICE, čo je najväčší svetový producent finančných búrz. Ich vlajkovou loďou je New York Stock Exchange. Novo ICE spustilo službu Bakkt, ktorá je vstupným mostíkom pre veľké spoločnosti. Tvorca Bakktu povedal, že je to len začiatok, pretože od základných služieb sa budú odvíjať ďalšie varianty ponúkané klientom tejto kryptomenovej burzy.

Spojenie s renomovanou spoločnosťou tak vytvára obraz profesionality, ktorá postupne prestupuje celé odvetvie. Zabudnúť sa nesmie ani na spoločnosti ako Fidelity či Greyscale, ktoré poskytujú možnosti držania a nákupu kryptomien (ide hlavne o BTC). A nie sú to len etablovaní finanční giganti. Coinbase má svoju službu Coinbase PRO, Kraken poskytuje inštitucionálnym klientom nadštandardné služby a ostatné, progresívne kryptomenové burzy sa tiež pridávajú.

Infraštruktúra a regulácie

A tu môžeme tiež hovoriť o budovaní pevnej infraštruktúry. Vytvárajú sa nové, digitálne kanály, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Vďaka kombinácii služieb je tak možné uspokojiť aj náročných klientov. To všetko je spojené s blížiacou sa reguláciou. Tá nahráva práve inštitúciám, ktoré potrebujú záruky a boja sa neregulovaného trhu.

Financial Action Task Force je pridružená organizácia ku G20 a buduje regulačné rámce. Tento rok FATF vydala návod, ako majú regulácie vyzerať. To povedie k jednoduchšej implementácii regulácií v globálnom hľadisku. A v tomto ohľade je priekopníkom Európska únia. Práve tu vznikajú návrhy konkrétnych zákonov, ktoré majú regulácie implementovať.

A zdá sa, že v Európe sa to darí. Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko, Estónsko, Malta sú krajiny, ktoré majú dobre nakročené stať sa inkubátormi pre kryptomenové technológie. Všetky tieto krajiny dotiahli regulácie a zákonné rámce na takú úroveň, že sa im darí poskytovať zrozumiteľný priestor pre obchod a rozvoj kryptomien. To je vidieť na príkladoch búrz ako je Binance či Okex, ktoré majú sídla na Malte, hoci pochádzajú z Ázie.

Práve centralizované, kryptomenové burzy sa dostali do hľadáčikov regulátorov a novo si tak musia dať väčší pozor, ako nakladajú s majetkom svojich klientov. Hacky búrz sú na nešťastie stále s nami. Aj preto sú potrebné decentralizované burzy. Tie bohužiaľ veľa pokroku neurobili. Za zmienku rozhodne stojí projekt Uniswap na ETH sieti a Nash Exchange, ktoré využíva zatiaľ NEO a ETH. V blízkej dobe sa plánuje pridanie BTC, čo je do istej miery gamechanger, pretože Dexy spravidla obchodovanie s BTC neposkytujú.

Decentralizované financie

Hoci Dexy zatiaľ nefungujú na úrovni centralizovaných búrz, vznikajú iné aplikácie, ktoré si zaslúžia pozornosť. Prvé miesto si jednoznačne zaslúži DeFi. Obzvlášť na ETH sieti vzniká rozsiahly ekosystém decentralizovaných financií. Ich obľuba stále rastie a vďaka ľahkej verifikovateľnosti je možné aj kvantifikovať, aký veľmi veľký je o DeFi záujem.

Decentralizované financie sú tým, čo by v budúcnosti mohlo nahradiť sprostredkovateľov, ktorými sa v tomto kontexte myslia banky. DeFi služby poskytujú rozsiahlu paletu finančných služieb. V prvom rade sú to pôžičky. Medzi ďalšie služby patria napríklad už spomínané Dexy alebo tvorba finančných derivátov a tokenizácia. Práve tokenizácia bola trochu sklamaním, pretože sa očakával väčší rozvoj security (cenné papiere) tokenov. Toto odvetvie zatiaľ zaostalo za očakávaním.

V rámci DeFi si najväčšiu pozornosť získal projekt MakerDAO, cez ktorý vzniká stablecoin DAI. Stablecoiny všeobecne získavajú na väčšej relevantnosti a ich potreba je absolútne kritická pre ďalší rozvoj kryptomien. Ak sa pozrieme na porovnanie DAI a Tether, tak Tether (USDT) je jednoznačne kompletne centralizovaná služba. Spolieha sa na centrálne úložisko peňazí, ktoré USDT reprezentuje a zároveň sa tiež spolieha na spoločnosť Bitfinex. Na rozdiel od USDT sa DAI tvorí cez komplexné smart kontrakty a jeho hodnota sa odvodzuje od počtu zamknutých ETH mincí. Ide teda o decentralizovanú službu, ktorá je prístupná každému.

Tokenizácia našla svoje uplatnenie vo svete gamingu, kde postupne vzniká trh pre digitálny majetok. To sa spája s ďalším, úspešným budovaním infraštruktúry. Tu si zatiaľ dominantné miesto drží Opensea. To je trhovisko pre gamingové a iné digitálne predmety. Čoskoro sa tak pravdepodobne dočkáme prenosnosti predmetov medzi hrami a pravdepodobne aj rozvoja digitálnych svetov. Ich ekonomiky po novom môžu mať podstatne reálnejší základ.

Trhový vývoj – Úspechy i sklamanie

Na záver sa pozrieme na cenový vývoj. Ten je pravdepodobne naviazaný na podmienky, ktoré sú popísané vyššie. Vstup inštitúcií sa primárne týka BTC a tak sme mali šancu vidieť extrémny rast BTC dominancie, ktorá dosiahla až na 70 %. Bitcoin je stálicou kryptopriestoru a dopyt smeruje primárne na BTC.

Aj preto mohli byť držitelia altcoinov sklamaní. Po dlhom bear markete sa dalo predpokladať, že investori budú opatrnejší a zatiaľ nás väčšia altseason ešte nestretla. Trh aj tak javí zatiaľ vzostupnú tendenciu, kedy je oproti začiatku roka väčšina veľkých mincí v zisku.

Čo nás môže čakať v rámci ceny, dá sa len ťažko predpovedať. Tendencia je jasne a dlhodobo rastúca, takže predpoklad rastu sa logicky ponúka. S rastúcou cenou pravdepodobne príde širšie, mediálne pokrytie, ktoré povedie k ďalšiemu, masovému prílivu investorov. To sa pravdepodobne bude spájať aj s altseason, kedy noví investori skupujú prakticky všetko.

Sklamaním bol vývoj IEOs, ktorá do značnej miery vytlačila ICOs. IEOs sú úvodné ponuky mincí cez etablované burzy. Po roku je hodnotenie neúprosné. Väčšina nových projektov stráca na cene. Výnimkou sú dve burzy a tými sú Kucoin a Binance. Kucoin IEOs sú viacmenej na nule a teda sú na tom lepšie ako ostatné burzy, kde došlo k stratám. Binance je potom jednorožec, kde si IEOs dokopy pripísali zisky vo výške cca 200 %.

Rok 2020 bude pokračovať v nastolených trendoch. Dá sa teda očakávať vznik a aplikácie nových zákonov a regulácií, rozvoj existujúcich ekosystémov, príchod nových, veľkých projektov ako Dfinity či Polkadot. Čo sa týka cenových predikcií, tak sa nachádzame v bezprecedentnom období. Inštitucionálne akumulácie sa môžu pretiahnuť a môžeme mať pred sebou rok pohybu do strany. Kryptomeny majú však vo zvyku prekvapovať, takže predikcie sú skôr márne. Čaká nás tiež halving, s ktorým však už všetci hráči na trhu kalkulujú, takže je s kľudom možné, že je v cene zahrnutý.

Do nového roka by som vám rád zaželal trpezlivosť a pokojnú hlavu. Kryptomeny sú totiž nielen náročné odvetvie, ale aj miesto na rozvoj a učenie. Svet stojí na hrane novej, mierovej revolúcie, ktorá by mohla priniesť férovejšie podmienky pre všetkých a to je rozhodne vec, ktorú treba podporovať.

Čo čítať ďalej:

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.
txbOkazio mobil