[Zhrnutie] Najväčšie kybernetické hrozby roku 2018 – ransomvér a backdoors

Novinky Nový scam zameraný na burzu Binance
Nový scam zameraný na burzu Binance. Zdroj: Shutterstock.com/LightField Studios
Kvakomat PC bannerFreedum fighter mobil

Z celkového počtu novoobjavených škodlivých súborov v tomto roku najvýraznejšie vzrástlo množstvo backdoors. Ich počet stúpol o 44 %, zatiaľ čo podiel ransomvérov narástol o 43 %. Podľa štatistík spoločnosti Kaspersky Lab tak každý tretí počítač prišiel do styku minimálne s jednou kybernetickou hrozbou v roku 2018. Malvér a predovšetkým ransomvér či backdoors vystavujú počítače po celom svete najväčším rizikám.

V priebehu prvých 10 mesiacov tohto roku sa ransomvér podieľal na celkovom množstve novoobjavených škodlivých súborov 3,5 % a backdoors dokonca 3,7 %. Počet ransomvérových útokov tak oproti minulému roku vzrástol o 43 % (z 2 198 130 v roku 2017 na tohtoročných 3 133 513) a počet backdoors o 44 % (z minuloročných 2 272 341 na tohtoročných 3 263 681).

Detekčné technológie Kaspersky Lab od januára do októbra tohto roku zaznamenali každý deň 346 000 nových škodlivých súborov. Každodenné množstvo a charakter novoodhalených hrozieb priamo odráža aktuálne trendy vývoja a distribúcie malvéru. Zatiaľ čo v roku 2011 dokázali bezpečnostné technológie objaviť 70 000 nových súborov denne, v roku 2017 sa toto číslo späťnásobilo na celých 360 000.

Ďalšie zaujímavé zistenia z oblasti kybernetickej bezpečnosti za rok 2018

  • Bezpečnostné riešenia Kaspersky Lab zablokovali celkovo 1 876 998 691 online útokov pochádzajúcich z rôznych kútov sveta.
  • Antivírusové riešenia Kaspersky Lab objavili 21 643 946 unikátnych škodlivých objektov.
  • Aspoň raz sa s internetovým malvérovým útokom stretlo 30,01 % všetkých počítačových užívateľov.

Aby zostali počítačoví užívatelia v bezpečí pred kyberhrozbami, odporúčajú odborníci z Kaspersky Lab nasledovné:

  • Neotvárajte podozrivé súbory, ktoré vám prišli od neznámeho odosielateľa.
  • Nesťahujte a neinštalujte aplikácie z nedôveryhodných zdrojov.
  • Neklikajte na odkazy od neznámych odosielateľov ani z pochybných reklám.
  • Vytvárajte si silné heslá a pravidelne ich meňte.
  • Vždy vykonávajte aktualizácie svojich systémov.
  • Ignorujte upozornenia, ktoré vás nabádajú na vypnutie bezpečnostných systémov softvéru Office alebo antivírusových riešení.
  • Využívajte účinné bezpečnostné riešenia určené pre váš systém a pre vaše zariadenia, ako sú napríklad Kaspersky Internet Security alebo Kaspersky Security Cloud.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Samslav84.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

 

txbFlockers mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.