Zhodnotenie kybernetických útokov v Českej republike za posledný štvrťrok 2018

Novinky Kybernetické útoky
Kybernetické útoky, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/Macrovector
BitmarketsBitmarkets

Posledný kvartál býva vzhľadom na Vianoce z obchodného hľadiska najvypätejším obdobím celého roku. Platí to nielen pre obchodníkov, dodávateľské firmy a všetky komerčné subjekty, ale aj pre kyberzločincov. Tí sa vďaka týmto sviatkom pokoja, mieru a konzumu snažia namnožiť svoj zisk a obrať internetových používateľov o ich úspory alebo aspoň o cenné dáta. Veľmi často využívajú metódy sociálneho inžinierstva, phishing, trójske kone alebo hit minulého roka – nelegálnu ťažbu kryptomien.

Práve vďaka tomuto monitoringu firmy Kasperky Lab máme k dispozícii najnovšie štatistické údaje týkajúce sa kybernetických hrozieb, ktoré boli buď zacielené na Českú republiku, alebo z tejto republiky pochádzali. Súhrn najzaujímavejších štatistík za posledné tri mesiace uplynulého roku je uvedený nižšie.

Štatistiky uvedené v tejto správe sú založené na úplne nových anonymných dátach získaných z produktov Kaspersky Lab nainštalovaných na počítačoch používateľov v Českej republike, a boli získané s plným súhlasom používateľov. *

• 2 700 951 internetových malvérových incidentov detegovali bezpečnostné produkty na počítačoch českých používateľov.

Celkovo tak bolo v poslednom štvrťroku 2018 napadnutých webovými hrozbami 14,6 % používateľov. Česká republika sa týmto podielom radí na 129. miesto v celosvetovom rebríčku rizík spojených s prehliadaním webu.

Na prvom mieste bolo Alžírsko (44,7 %), nasledované Venezuelou (39,6 %), Albánskom (39,3 %), Bieloruskom (36,2 %) a Azerbajdžanom (35,8 %).

Tieto útoky najčastejšie využívajú techniku sociálneho inžinierstva, ktorá vyžaduje aktívne zapojenie používateľa. Kyberzločinci ho za použitia rôznych techník prinútia k stiahnutiu zákerného súboru, o ktorom si myslí, že je legálnym programom. Ochrana pred touto hrozbou vyžaduje špeciálne antivírusové riešenie, ktoré je schopné detegovať hrozbu už v priebehu jej sťahovania z internetu.

• 2 659 603 malvérových incidentov spôsobených offline metódami. Celkovo tak bolo napadnutých 21,8 % českých používateľov.

Najvyššie percento napadnutých používateľov offline malvérovými metódami zaznamenali Jemen (72,6 %), Afganistan (71,7 %), Tadžikistan (71,4 %), Uzbekistan (69,8 %) a Kirgizsko (69,8 %). Česká republika obsadila až 143. miesto.

Najväčšou mierou sa na tejto štatistike bezpečnostných incidentov podieľajú vírusy a červy, ktoré sa do používateľských počítačov dostávajú prostredníctvom prenosných zariadení – USB diskov, CD, DVD a ďalších „offline” metód. Aby používatelia ochránili svoje zariadenia a dáta pred týmito hrozbami, mali by využívať firewall, anti-rootkit funkcionality a správu prenosných zariadení.

• 1 761 2019 zaznamenaných škodlivých malvérových incidentov spôsobených zdrojmi z Českej republiky. Toto číslo predstavuje v svetovom množstve 0,22 % podiel a radí Česko na 23. priečku.

Týmto štatistikám vládnu Spojené štáty americké (45,12 %), Holandsko (21,48 %), Nemecko (6,45 %), Francúzsko (5,39 %) a Rusko (2,09 %).

V prípade, že je používateľ produktov Kaspersky Lab napadnutý internetovou hrozbou, riešenie zaznamená jej zdroj. Takto sú pre nasledujúcu analýzu zaevidované zdroje hrozieb.

* Štatistické údaje vychádzajú z dát získaných zo služby Kaspersky Security Network (KSN) za štvrtý štvrťrok minulého roku. Zmienená bezpečnostná sieť je dôležitou súčasťou všetkých produktov Kaspersky Lab pre domáce aj firemní produkty. KSN pomáha bezpečnostným odborníkom spoločnosti detegovať nové malvérové hrozby v reálnom čase a to aj napriek tomu, že nie sú doposiaľ známe podobné nákazy alebo heuristické detekcie. Sieť pomáha identifikovať zdroje šírenia malvéru na internete, pričom používateľom blokuje vstup na infikované stránky.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Veľká banka čelí škandálu. Za hodinu zmizlo klientovi 200-tisíc eur

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Najspoľahlivejšie značky áut: Experti prezradili, ktoré motory vydržia aj pol milióna kilometrov

4

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

5

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová