Zásah čínskych úradov proti kryptoburzám – Binance, Huobi, Okex a ďalšie v ohrození alebo ide o FUD?

BitmarketsOkazio mobil

Čína oznámila, že chce naplno využiť potenciál blockchain technológie a príde spike v cene. Terajší prepad je tiež sprevádzaný negatívnymi správami práve z Číny. Lokálny denník ohlásil, že finančná správa Číny zasahuje proti kryptoburzám. 

Technická analýza Bitcoinu – 22.11.19 Technická analýza BTC/USD – Bitcoin stále klesá, chamtivost prodejců?

Čo sa deje?

22. novembra oznámili autority v Šen-Čene, že identifikovali až 39 búrz, ktoré obchodujú kryptomeny, čo je v rozpore so zákazom čínskej vlády. Tá síce umožňuje legálne držanie kryptomien, ale ich obchod je už nelegálny. Čína proklamovala, že chce čo najviac využívať blockchain, ale práve zákaz obchodu kryptomien je jasným znakom, že Čína naozaj o blockchain až tak nestojí.

Celá operácia identifikácie búrz prebiehala za asistencie veľkých inštitúcií ako je Čínska centrálna banka, Ľudová banka Číny a ďalších štátnych orgánov. Podľa listu Sanyan Finance zatiaľ nie je jasné, akým následkom budú burzy čeliť. Podľa denníka Sanyan ide o vyšetrovanie likvidity búrz.

„Úrady sa zamerajú na tri aktivity. Prvá je poskytovanie služieb tradingu kryptomien v Číne. Ďalej sa úrady budú zaoberať poskytovaním služieb a tvorbou trhovísk mimo Číny a tretia aktivita potom zahŕňa prepredaje tokenov či vyberanie financií na určité projekty spojené s kryptomenami”, stojí v správe of Sanyan Finance.

Majú burzy problémy?

Čínske burzy sú tak v ohrození výraznejšieho útoku zo strany diktátorskej vlády. Ide o burzy, ktoré majú sídlo alebo korene v Číne. Počas dnešného dňa sa začali šíriť správy, že kancelárie Binance boli cieľom policajnej razie. Tieto správy však dementoval CEO Binance, ktorý poprel, že by v Šanghaji (tu mal údajne prebehnúť záťah) mali vôbec kanceláriu.

Binance je s najväčšou pravdepodobnosťou v bezpečí kvôli tomu, že oficiálne sídli na Malte. Binance síce vznikla v Číne, ale keď prišiel čínsky zákaz obchodovania kryptomien, tak burza presunula svoje operácie do Japonska a neskôr získala sídlo na Malte. Ohrozenie pre Binance by tak skôr bolo, keby sa ukázalo, že má v Číne časť infraštruktúry.

Cenová analýza – VIDEO ANALÝZA – Sme na dne trendu? Podobnosti s grafom, keď sme boli na 3 000 USD

Podobne ako Binance, tak Okex tiež sídli na Malte. Huobi je zase oficiálne zo Singapuru. Obidve tieto burzy rovnako ako Binance opustili jurisdikciu Číny, aby sa vyhli zákazu obchodovať kryptomeny. S najväčšou pravdepodobnosťou tak nové vyšetrovanie dopadne skôr na menšie čínske burzy.

Zároveň je ale pravdepodobné, že všetky menované burzy budú mať priamy kontakt s Čínou a teda môžu byť ohrozené časti ich operácií.

FUD alebo realita?

Je extrémne zložité rozlíšiť, či ide o reálne nebezpečenstvo alebo obyčajný FUD (Fear, uncertainty, doubt). Čína je známa pre svoje účelové vydávanie správ. Je teda rozumné pýtať sa, či ide o reálne ohrozenie búrz alebo o manipuláciu s trhom.

CEO Binance sa vyjadril v zmysle, že ide o záťah na malé burzy, ktoré môžu byť považované za zlých hráčov a podvodníkov. To by podľa jeho slov mohlo ochrániť priestor pred scammermi a zlodejmi.

Čína sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou zameria na menšie podvodné burzy, ktoré budú slúžiť na kriminálne účely podľa čínskeho práva. Veľké burzy sa pravdepodobne dostatočne poistili, aby sa ich meno nestalo cieľom čínskej vlády.

Čo čítať ďalej:

LIVE Trading 2.0 – Bitcoin je na kľúčovej zóne! Teraz sa rozhodne

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

txbMemex mobil banner