Založil podvod za 4 miliardy dolárov a teraz sa priznal: hrozí mu väzenie na 60 rokov

Novinky Podvod za 4 miliardy dolárov
Podvod za 4 miliardy dolárov. Zdroj: Shutterstock.com/FOTOKITA
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prišiel, založil podvod, vytvoril dokonalý marketing, nalákal investorov a zhrabol viac ako 4 miliardy dolárov. Následne celý projekt skrachoval. Za tieto kroky si môže jeden z najväčších kryptomenových podvodníkov vo väzení posedieť až 60 rokov, ako informuje Cointelegraph.

Podvod za 4 miliardy dolárov

Spoluzakladateľ neslávne známeho projektu OneCoin sa priznal. Za tento čin mu hrozí väzenie až 60 rokov. Na odsúdenie si však ešte pár mesiacov počká, keďže rozsudok si má totiž vypočuť v apríli 2023. Reč je o Karlovi Sebastianovi Greenwoodovi, ktorý stál pri zrode podvodnej schémy. Informácie o jeho priznaní zverejnilo ministerstvo spravodlivosti v USA. Greenwood sa priznal prakticky ku všetkému. Celkovo bol obvinený za podvod, sprisahanie a pranie špinavých peňazí.

Americký prokurátor Damian Williams považuje OneCoin za jeden z najväčších podvodov všetkých čias.

Greenwood riadil jednu z najväčších medzinárodných podvodných schém, aká bola kedy spáchaná. OneCoin propagoval ako ´zabijaka Bitcoinu´, hoci v skutočnosti boli tieto tokeny úplne bezcenné,” uviedol Williams.

Projekt OneCoin

Projekt OneCoin. Zdroj: Shutterstock.com/360b

Prečítaj si tiež: Nastáva zlom? Až 2 % rezerv bánk by mal tvoriť Bitcoin, odporúča to Svetový výbor pre dohľad nad bankami

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Greenwood založil bulharskú spoločnosť OneCoin spoločne so spolupáchateľkou Rujou Ignatovou, ktorá je naďalej na úteku. Naposledy bola videná v Aténach ešte v roku 2017 a patrí medzi najhľadanejších svetových zločincov. Investori mohli zarábať na viacúrovňovom marketingu, ktorý poznáme pod skratkou MLM. Jednoducho by ste teda predávali balíky s kryptomenou OneCoin, začo by ste následne zinkasovali províziu, ktorú by ste si museli prekonvertovať na štandardnú menu na súkromnej burze Xcoinx. OneCoin mal klasické znaky pyramídovej a Ponziho schémy, keďže investori získavali provízie aj za verbovanie nových investorov.

Tento prípad môže byť mementom pre tých, ktorý by chceli kryptomenové odvetvie využívať na podvody.

Čítaj tiež: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť