- Slovensko vlani vyprodukovalo najmenej mlieka v jeho histórii.
- Farmárom zároveň stále stúpajú náklady.
- V hre je aj zdražovanie mlieka na pultoch obchodov.
Slovensko má možno zarobené na ďalší problém. Tentokrát sa to týka mlieka, ktorého farmári v minulom roku vyprodukovali najmenej v histórii samostatného Slovenska. Téme sa venoval portál Správy RTVS.
Kedysi bolo Slovensko v produkcii kravského mlieka sebestačné, ale to už neplatí. Situácia sa s mliekom a jeho produkciou každým rokom prepadá, čo nedáva dobré výhľady do budúcnosti. Aktuálne sa v sebestačnosti surového kravského mlieka pohybujeme na úrovni zhruba 76 %.
Musíme konštatovať, že opäť to kleslo, za minulý rok klesli počty dojníc o vyše 4-tisíc kusov, čo predstavuje vyše 4 %. Treba skonštatovať, že na Slovensku ich máme už len niečo cez 100-tisíc.
Farmám ale stúpajú aj náklady. Napríklad v Žemberovciach zvýšenie nákladov vyčíslili vlani na 150-tisíc eur, pričom sa na mieste nachádza 300 dojníc. To znamená, že pri produkcii troch miliónov litrov mlieka stúpli náklady na liter o 5 centov.
Rok 2023 bol výnimočný aj v tom, že cena, za ktorú mliekarne vykupujú mlieko od farmárov, bola historicky najvyššia. Prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty dodal, že zvyšovanie cien je oprávnené, pretože dojnice treba kŕmiť a následne treba toto mlieko cez spotrebiteľské reťazce dostať na pulty obchodov. Neočakáva sa preto zníženie cien mlieka, ale naopak, možno jeho mierne zdraženie.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Potraviny majú nové výživové značenie
Problémom označenia Nutri-Core je to, že na obale je príliš veľa informácií, čo vedie len ku zbytočnému chaosu a neprehľadnosti. Ten označuje potraviny písmenami A, B, C, D a E.
Slovenským potravinárom sa aj napriek zjednodušeniu zdá tento systém príliš komplikovaný. Podľa ich názoru bezdôvodne diskriminuje potraviny, ktoré delí na dobré a zlé. Jeho používanie je v EÚ dobrovoľné.
Veľké zmeny nastali práve od tohto roka, pričom až 40 % výrobkov zmenilo svoje označenie, väčšina teda k horšiemu. Najväčší prepad zaznamenali práve mliečne výrobky.
Za lobovaním systému Nutri-Score stoja nadnárodné spoločnosti, ktorým sa pozdáva myšlienka jednotného systému označovania potravín. Na Slovensku ho používa Nestlé, Danone, Kaufland a Dr Oetker.
Slovenskí potravinári by však boli radšej za iný označovací systém potravín, pričom existuje alternatíva v podobe NutrInform Battery. Ten nedelí potraviny na dobré a zlé, ale zameriava sa na vyjadrenie percentuálneho denného príjmu v prípade tukov, cukrov a soli.
Prečítajte si aj: Potraviny majú nové výživové značenie. Čo tieto písmená znamenajú?