Záhada! Chce si Apple požičať peniaze len preto, aby nimi mohol plytvať?

1

Apple si plánuje požičať 5 miliárd dolárov. Ide o prvú pôžičku za posledné dva roky. Toto rozhodnutie sa javí ako zvláštny finančný ťah, keďže spoločnosť má k dispozícii dostatok vlastných peňazí. O čo Applu ide?

Neexistuje dôvod na nový dlh

Apple má aktuálne poruke 210 miliárd dolárov a dlh len v hodnote 98 miliárd dolárov. Na čo potrebuje ďalších 5 miliárd, keď má zjavne dostatok vlastných financií?

Podľa oficiálnych informácií chce Apple 5 miliárd investovať do spätných odkúpení akcií, na platby dividend, financovanie pracovného kapitálu a akvizícií a na ďalšie podnikové účely. Má takáto investícia zmysel?

Apple 5 miliárd nepotrebuje

Či už ide o spätné nakupovanie akcií, platby dividend alebo ďalšie zamýšľané účely, firma má na ich realizáciu dostatok peňazí aj bez pôžičky. Netreba zabúdať ani na to, že 5 miliárd je pre giganta ako Apple len drobnou kvapkou v mori – v podstate neviditeľnou.

Dôvody, ktoré Apple zverejnil, sú hlúposti

Podľa drobnej analýzy CCN navyše ani jeden zo zamýšľaných účelov požičaných peňazí nemá zmysel.

Pozrime sa napríklad na dividendy. Apple ohlásil, že si praje navýšiť dividendy o 5 %. To by znamenalo navýšenie približne o 700 miliónov dolárov, ktoré by Apple musel vyplatiť ročne vlastníkom akcií. Spoločnosť má ale dostatok vlastných financií na splnenie tejto úlohy. Prečo chce teda akcionárov zbytočne zaťažovať väčším dlhom, ktorý tiež čosi stojí a znižuje hodnotu dividend?

Spätné odkupovanie akcií tiež nie je v prípade Applu zmysluplné. Podľa finančného poradcu Eda Butowského zatiaľ nenastala situácia, aby takáto investícia bola výhodná.

„Spätné odkúpenie korporátnych akcií sú zlým využívaním akcionárskych fondov. Jediný čas, kedy by spoločnosť mala odkúpiť vlastné akcie, je situácia, kedy je na trhu jasne podhodnotená. To nie je prípad spoločnosti Apple. Ak nič iné, s akciami spoločnosti Apple sa obchoduje za reálnu hodnotu a môžu byť dokonca mierne nadhodnotené.“

Čo chodí Timovi Cookovi po rozume?

Pochybný finančný ťah môže spustiť opäť vlnu kritiky na CEO Applu Tima Cooka. Nuž, nie je ľahké prebrať firmu po vizionárovi a inovátorovi, akým bol Steve Jobs. Ak náhodou tušíte, aké myšlienky víria v hlave Tima Cooka keď práve premýšľa o pôžičke, neváhajte nám napísať vaše domnienky do komentárov!

Čo čítať ďalej?

Milionári vo veľkom hromadia cash – pripravujú sa na blížiacu krízu?

Zdroje:
ccn.com
cnbc.com

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
hugo Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
hugo
Guest
hugo

moja domienka je že sa potápajú . ľudia si už uvedomujú že priplatiť si za kvalitu je ok ale priplatiť si za nekvalitu zastaralé technológiu úmyselné brzdenie vyvoja a zneužívanie rozvojových krajín „a celé to obalim do akoze značky ale pýtal sa niekto ze značka čoho toje vlastne ? a ak to není značka kvality tak o čo tu potom ide“ asi nebude úplne ono