Začala sa kríza? Medzinárodný menový fond predpovedá najnižší ekonomický rast za posledné desaťročia

Novinky Európu čaká kríza, predpoveď MMF je zlá
Európu čaká kríza, predpoveď MMF je zlá. Zdroj: shutterstock.com/Martin Bergsma/Drop of Light
Anycoin pc bannerOkazio mobil

Ekonomický rast je ukazovateľ, ktorý odzrkadľuje životnú úroveň. Podľa aktuálnej aprílovej predpovede Medzinárodného menového fondu, sú globálne vyhliadky ekonomického rastu na najbližších päť rokov najhoršie za posledné desaťročia. Ekonomická kríza už začala.

Pandémia, vojna na Ukrajine, vysoká inflácia, rastúce úrokové sadzby a otrasy v bankovom sektore majú na svetovú ekonomiku enormné dopady. Globálny ekonomický rast nielenže ochladzuje, ale miestami až zamŕza.

Ekonomický rast nám v tomto roku výrazne poklesne, hrozí nám kríza

Podľa predpovedí Medzinárodného menového fondu z apríla 2023, sa svetový ekonomický rast zníži v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Mierne oživenie by podľa MMF mohlo prísť v roku 2024.

Predpoklad svetového ekonomického rastu

Predpoklad svetového ekonomického rastu. Zdroj: imf.org

Svetový ekonomický rast pochovalo niekoľko faktorov

Podľa MMF sa stali najväčšími brzdami globálneho hospodárskeho rastu tieto aktuálne faktory:

  • Príliš vysoká miera inflácie. Cieľová dvojpercentná úroveň inflácie je aj napriek rok trvajúcim vládnym opatreniam stále poriadne vzdialená. Najviac naše peňaženky zaťažujú rekordné ceny potravín a energií.

Ak chcete vedieť viac o inflácií na Slovensku, prečítajte si článok Ceny na Slovensku rastú čoraz viac

  • Agresívne stúpajúce úrokové sadzby. Reštriktívna menová politika centrálnych bánk je pre trh až príliš agresívna. V priebehu jedného roka sa úrokové sadzby zvýšili z 0 až na 3,5 % v EÚ.

O vývoji úrokových sadzieb v eurozóne sa viac dočítate v našom nedávnom článku.

  • Rozpad svetového obchodného systému. Svetový obchod sa zmenil po tom, čo sa začala vojna na Ukrajine.

Globálnu prepojenosť akú sme poznali v poslednom desaťročí vojna úplne zničila. Vznikli tu dva póly, na jednej strane je USA a Európska únia, na strane druhej Rusko a Čína. Medzinárodný menový fond uviedol, že „vo všeobecnosti bude roztrieštený svet pravdepodobne chudobnejším.”

„To, čoho sme svedkami, nie je kolaps globalizácie. Ide skôr o jej pretvorenie,” hovorí Dani Rodrik, profesor Harvardskej univerzity, ktorého kniha z roku 1997 „Zašla globalizácia príliš ďaleko?” bola jednou z prvých publikácií, ktoré varovali pred rizikami globalizácie.

Dnes vidíme, ako nečakané narušenie globálnych obchodných väzieb spôsobuje značný pokles ekonomickej výkonnosti krajín a v konečnom dôsledku až znižuje životnú úroveň obyvateľstva.

  • Pokles dôvery v bankový systém. Bankový sektor čelí obrovskej hrozbe. To, čo ohrozuje banky na celom svete je, že dôvera, ktorá je nenahraditeľným pilierom bankového systému, je dnes výrazne narušená. Krachy viacerých bánk v USA a problémy, ktoré nastali v Európe prekvapili mnohých investorov a úplne zmenili ich pohľad na dôveryhodnosť bánk.

Podľa MMF čaká najväčšia kríza práve Európsku úniu

Ekonomický rast podľa regiónov

Ekonomický rast podľa regiónov. Zdroj: imf.org

Globálne spomalenie v tomto roku podľa MMF majú na svedomí vyspelé ekonomiky v Európe. Očakáva sa, že ekonomika eurozóny tento rok vzrastie len o 0,8 %, v porovnaní s 3,5 % v minulom roku. Taktiež sa očakáva, že ekonomika Spojeného kráľovstva sa v roku 2023 zníži o 0,3 % po expanzii o 4 % v roku 2022.

Naopak zrušenie protipandemických opatrení v Číne dodáva silu ázijskej ekonomike, ktorej rast sa ako jedinej na svete v porovnaní s minulým rokom zvýši na úroveň 5,3 %.

Prečítajte si aj: Až polovica Slovákov nemá žiadnu finančnú rezervu. Ako sa môžeme chrániť, keď inflácia útočí?

Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.