Za obyčajné veci vás môžu pokojne poslať za mreže. Čo všetko je vo svete prísne zakázané?

  • Každá krajina má svoje pravidlá.
  • Vždy, keď cestujete, mali by ste sa o nich informovať.
  • Ak ich porušíte, môže vám hroziť aj trest smrti.
Off topic Prísne pravidlá sa oplatí dodržiavať
Prísne pravidlá sa oplatí dodržiavať. Zdroj: shutterstock.com/Bohbeh
BitmarketsBitmarkets

Zákazy v európskych končinách

Predstavte si, že používanie zimných pneumatík mimo zimnej sezóny je v Nórsku zakázané. Tento zákaz platí z dôvodu ochrany ciest a zvýšenia bezpečnosti na cestách. Zimné pneumatiky môžu poškodiť cesty a znížiť bezpečnosť v letných podmienkach.

V niektorých bytových domoch vo Švajčiarsku, a toho sme boli dokonca svedkami, je splachovanie toalety po 22:00 zakázané, aby ste hlukom neobťažovali susedov. Hoci to môže znieť prekvapivo, je to súčasť miestnych pravidiel spoločného bývania.

Vo Francúzku je napríklad od roku 2004 prísne zakázané nosenie náboženských symbolov vrátane pokrývok hlavy v štátnych školách. Tento zákon má podporovať rovnosť a zabezpečiť, aby žiadna náboženská skupina nemala v školskom prostredí výhodu.

Čomu sa vyvarovať v Benátkach?

V Taliansku, konkrétne v Benátkach, je priestupkom sedieť na schodoch alebo jesť a piť v bezprostrednej blízkosti hlavných kostolov či verejných budov. Benátky navyše zaviedli ďalšie pravidlá pre turistov od roku 2019.

Pokuty vo výške 550 dolárov môžete dostať aj za opretie sa o výklad, piknik, ležanie na verejných lavičkách, kŕmenie holubov alebo státie na mostoch. Dress code je tiež dôležitý; pokuty môžu byť udelené aj za nosenie bikín.

V Španielsku musíte mať pri sebe vždy doklady totožnosti. Ak sa rozhodnete prenajať si auto, majte na pamäti, že deti mladšie ako 12 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle spolujazdca. Ak sa auto pokazí, musíte mať na sebe reflexnú vestu, inak vám hrozí vysoká pokuta.

Rešpektovanie miestnych zákonov a kultúrnych zvyklostí, nech sú akokoľvek prísne, je základom pre harmonické a bezpečné cestovanie. Neznalosť zákonov neospravedlňuje ich porušovanie, preto sa pred cestou vždy informujte o pravidlách krajiny, ktorú plánujete navštíviť.

SpäťStrana 3/3
Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.