Za obyčajné veci vás môžu pokojne poslať za mreže. Čo všetko je vo svete prísne zakázané?

  • Každá krajina má svoje pravidlá.
  • Vždy, keď cestujete, mali by ste sa o nich informovať.
  • Ak ich porušíte, môže vám hroziť aj trest smrti.
Off topic Prísne pravidlá sa oplatí dodržiavať
Prísne pravidlá sa oplatí dodržiavať. Zdroj: shutterstock.com/Bohbeh
BitmarketsBitmarkets

Cestovanie je vzrušujúce a obohacujúce, no prináša aj zodpovednosť rešpektovať miestne zákony a kultúrne normy. V niektorých krajinách majú totiž také prísne pravidlá, že vám za ich porušenie hrozia vážne následky.

Poďme sa spolu pozrieť na to, čo si kde nemôžete dovoliť robiť a prečo.

Cestovanie

Cestovanie. Zdroj: shutterstock.com/AlpakaVideo

Prísne pravidlá ázijských krajín vás šokujú

Začnime obľúbenou destináciou Slovákov – Thajskom. Akákoľvek kritika alebo neúcta k thajskému kráľovi alebo kráľovskej rodine je vážnym trestným činom. Tieto zákony sú veľmi prísne a môžu viesť k dlhodobému väzeniu.

Thajská monarchia je vysoko rešpektovaná a zákony lèse-majesté chránia jej česť. V praxi to znamená, že aj vtip alebo neprimeraný komentár na sociálnych sieťach môže mať vážne následky. Taktiež treba nosiť vhodné oblečenie pri návšteve chrámov a iných miest uctievania. Muži nesmú nosiť krátke nohavice a ženy by si mali zakryť ruky i nohy.

Pozor na žuvačky

V Singapure je dovoz a predaj žuvačiek prísne zakázaný od roku 1992. Výnimkou sú len liečivé žuvačky predávané v lekárňach na predpis. Tento zákon zaviedli na udržanie čistoty a poriadku v meste. Žuvačky totiž často končili nalepené na verejných priestranstvách a znečisťovali ich.

Ak by vás prichytili pri prevoze alebo predaji žuvačiek, hrozí vám vysoká pokuta. Okrem toho je tu nezákonné opustiť verejné toalety bez spláchnutia a pokuty sa udeľujú aj za odhadzovanie odpadkov či fajčenie na verejných miestach.

Pozor si dajte aj v Japonsku a Číne

Mnoho verejných kúpeľov a onsenov zakazuje vstup ľuďom s tetovaniami. Tetovania sú v Japonsku často spojené s kriminálnymi organizáciami, ako je yakuza, a preto sú v týchto zariadeniach nevítané.

Ak máte tetovanie a chcete navštíviť onsen, je dobré sa vopred informovať, či to dané zariadenie toleruje, prípadne použiť vodoodolné nálepky na prekrytie tetovaní. V Japonsku tiež platí nulová tolerancia voči drogám, pričom užívanie, držanie alebo obchodovanie s drogami môže viesť k dlhoročnému väzeniu.

Čína má zase prísne pravidlá týkajúce sa internetu a drog. Hazardné hry sú zakázané a za porušenie zákona o drogách hrozí trest smrti. Náhodné policajné kontroly dokladov totožnosti sú tu bežné, najmä počas politických alebo športových podujatí. Niektoré webové stránky, vrátane Googlu, Facebooku a YouTube, sú trvalo zablokované, preto je dôležité dodržiavať platné kybernetické zákony.

Vedeli ste o tomto zákaze?

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.