- Sadzba DPH na donášku jedla cez kuriérov sa zvýši.
- Niektoré základné potraviny budú mať nižšiu sadzbu DPH.
- Nerovnomerné sadzby spôsobujú v gastre chaos.
Nie je to tak dávno, čo vysoká inflácia spôsobila rapídne zvyšovanie cien, ktoré domácnosti na Slovensku pocítili predovšetkým v obchodoch s potravinami. Vysoký štátny deficit však pritlačil slovenskú vládu k ďalším konsolidačným opatreniam, ktorých súčasťou je aj zmena výšky dane z pridanej hodnoty (DPH). Podľa portálu Pravda tieto zmeny spôsobili v gastrosektore chaos.
Iné sadzby pre donášku jedla a konzum v reštaurácii
Zmeny v DPH spôsobia, že od nového roku si za niektoré potraviny priplatíme, a za iné zas zaplatíme menej. Napríklad jedlo skonzumované v reštaurácii bude zdanené DPH 5 % namiesto 10 %. Ak reštaurácia disponuje vlastným rozvozom, bude zdanená sadzbou 19 %. V prípade externej kuriérskej spoločnosti to bude až 23 % (v roku 2024 je sadzba 20 % pre oba prípady).
Až v 17 z 19 krajín Európskej únie (EÚ), kde spoločnosť Wolt pôsobí, sa uplatňuje identická sadzba DPH bez ohľadu na to, či konzumujete jedlo v reštaurácii alebo cez donášku. Slovensko je ale výnimkou.
Vďaka týmto opatreniam je vysoko pravdepodobné, že od ďalšieho roku si za donášky jedla výrazne priplatíme. Okrem rastu DPH však konečná cena závisí od viacerých faktorov. Hovoríme napríklad o ďalších dodatočných nákladoch ako zavedenie transakčnej dane. Tú vnímajú ako negatívum aj kuriéri, keďže to spôsobí rast nákladov pre všetkých podnikateľov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Nové sadzby DPH v reštauráciách
Výrazne si priplatíme aj za nealkoholické nápoje, ktorých sadzba dane stúpne z 10 na 19 %. V prípade alkoholických nápojov bude rast miernejší, a to z 20 na 23 %. Aby to ale nebolo jednoduché, okrem 3 % všeobecného zvýšenia DPH vzniknú rôzne sadzby pre určité vybrané potraviny.
V prípade základných potravín ako je mlieko a maslo dôjde k zníženiu DPH z úrovne 10 na 5 %. Na základe tejto skutočnosti by sme mohli predpovedať, že mnohé ceny potravín klesnú. To ale bude závisieť od samotných reťazcov a ich cenovej politiky. Skôr by sme mohli očakávať zastavenie rastu cien ako výraznejšie zlacňovanie.
Deficit Slovenska
Aby sme mali lepší kontext, prečo vôbec dochádza k takýmto komplikovaným zmenám, upresníme si stav deficitu verejnej správy Slovenska. Podľa údajov Štatistického úradu deficit verejnej správy SR v roku 2023 dosiahol 6,4 miliardy eur, čo predstavovalo 5,21 % z HDP Slovenskej republiky. Tieto hodnoty sú v rámci EÚ jedny z najhorších spomedzi všetkých členských krajín.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: