Z výslnia do konkurzu. Obľúbenému obchodu s oblečením nepomohli ani zvučné značky

  • Spoločnosť predávajúca oblečenie známych značiek skončila v konkurze.
  • Jej dlh sa navýšil na sumu zhruba 145-tisíc eur.
  • Eshop však zatiaľ funguje ďalej.
Ekonomika Známa predajňa s oblečením skončila v konkurze
Známa predajňa s oblečením skončila v konkurze. Zdroj: shutterstock.com/zhu difeng/Ground Picture
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ďalší obchod s oblečením zmizne nadobro zo slovenského trhu, pretože sa ocitol v konkurze. Predajňa zastrešovala viacero prestížnych módnych značiek. Téme sa venoval denník SME.

Konkrétne je reč o spoločnosti s názvom Denim Retail. Tá mala pod palcom známe značky ako Tommy Hilfiger, Tommy Jeans, G-Star, Diesel alebo Levis. Založená bola v roku 2015.

Zaujímavosťou je, že spoluzakladateľ spoločnosti Ondrej Konečný postupne vytvoril viacero firiem, ktoré spájalo slovo Denim. Mnohé roky sa spoločnosti darilo, pričom mala svoje pobočky v obľúbených obchodných centrách.

Predajňa zastrešovala viacero známych značiek

Predajňa zastrešovala viacero známych značiek. Zdroj: shutterstock.com/Veja

Napríklad v roku 2019 ohlásila obrat vo výške 6,6 milióna eur. Potom však prišla celosvetová pandémia koronavírusu, kvôli ktorej podala spoločnosť Denim Retail na Európskom súde pre ľudské práva žalobu pre odkladané odškodnenie za zatvorenie prevádzok počas pandémie, pričom žiadala ako odškodné 2 milióny eur.

Najviac nás predajcov módy zaťažuje to, že nám štát doteraz nijako nekryl náklady na nákup sezónnych kolekcií pre minulé obdobia, ktoré už teraz vieme predávať iba so stratou. Pandemické zatváranie predajní nám zasiahlo až tri sezóny po sebe.

Počas trvania pandémie Ondrej Konečný sám priznal, že spoločnosť funguje iba z vlastných rezerv a nových úverov. Nakoniec bola nútená zatvoriť prevádzky Tommy Hilfiger v nákupných centrách Aupark, Vivo a Mlyny.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Spoločnosť sa nevyhla dlhom

Vtedy tento krok zakladateľ ospravedlňoval tým, že ide o štandardný postup, pričom nedošlo k dohode medzi spoločnosťou a prenajímateľom. Neskôr však spoločnosť avizovala optimalizovanie a zefektívnenie fungovania. Potom však prišli dlhy, nielen voči Sociálnej poisťovni a Finančnej správe, ale aj voči obchodným partnerom.

Ide pravdepodobne o záväzky z covidového obdobia, keď boli naše prevádzky z rozhodnutia vlády uzatvorené, a ktoré mali odloženú splatnosť alebo sú predmetom splátkového kalendára.

Koncom roka 2023 prišla pohľadávka vo výške 119 642 eur za nesplnenie podmienok úveru, kde v 80 % ručilo priamo ministerstvo financií. To už bol začiatok konca.

Minulý rok žiadalo vedenie obchodného centra Mlyny v Nitre o vyhlásenie konkurzu spoločnosti Denim Retail. K nemu sa pridali košický a žilinský Aupark a aj Nivy v Bratislave.

Spoločnosť nedokázala vydokladovať dostatok financií na fungovanie, a tak bratislavský súd vyhlásil konkurz spoločnosti 20. marca. Dôjde teda k rozpredaniu majetku. Dlhy dosahujú dokopy sumu 145-tisíc eur.

Eshop Denim.sk, ktorý prevádzkovala spoločnosť Denim Retail, však naďalej funguje, pričom ho aktuálne má na starosti ďalšia firma Ondreja Konečného s názvom Denim omnichannel. Už aj táto firma je ale na zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne.

Prečítajte si aj: Z centra Bratislavy zmizol ikonický obchod s oblečením. Čo sa s ním stalo?

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.