Všetko, čo potrebujete vedieť o decentralizovaných aplikáciách – „dapps” – verzia pre začiatočníkov

Freedum fighters PCOkazio mobil

Vývoj decentralizovaných aplikácií (dappiek) začína byť pre developerov po celom svete čoraz zaujímavejší. Na Ethereum blockchaine, ktorý je líderskou platformou v počte dappiek, ich vzniklo už cez 1000.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading 11 iba za 10€ mesačne.

Tento článok poskytuje náhľad do vývoja dappiek – porovnanie s klasickými appkami a zoznam užitočných nástrojov a platforiem pre developerov na Ethereum blockchaine.

Čo je decentralizovaná aplikácia?

Dappky, na rozdiel od tradičných aplikácií bežiacich na platformách ako iOS a Android, nevyužívajú žiaden hostiteľský server na spravovanie kódu a uloženie dát. Preto pri ich vývoji nie sú žiadne obmedzenia a žiadna inštitúcia ani skupina ľudí nemôže zmeniť pravidlá ich fungovania.

Back-end kód dappiek beží na decentralizovanej peer-to-peer sieti. V prípade klasických appiek beží na centralizovanom serveri. Front-end kód dappiek môže byť napísaný v akomkoľvek programátorskom jazyku, v ktorom je možné vytvoriť API call do jej back-endu. Okrem toho môže byť ich front-end umiestnený na decentralizovanom úložisku, ako napríklad IPFS.

Hlavný rozdiel medzi dappkami a appkami

Hlavný rozdiel je však v kontrole kódu (testingu). Pri vývoji dappiek je precízny testing potrebné vykonať už vo vývojovom štádiu, pretože po umiestnení dappky na mainnet blockchainu už nie je možné vykonať zmeny v jej smart kontrakte. Následne môže akákoľvek chyba v kóde znamenať stratu používateľových financií a poškodenie reputácie projektu.

V prípade, že sa podcení testovanie to môže dopadnúť podobne ako pri projekte Parity, o ktorom sa viac dočítate tu. Používatelia tejto peňaženky stratili dokopy viac než 300 miliónov dolárov v Ethere. A to bolo v čase, keď Ethereum nestálo ani 300 dolárov.

Naopak, v prípade klasických appiek je často snaha o ich rýchly vývoj – vytvoriť MVP, otestovať ho a následne vydávať ďalšie security updaty.

Ethereum ako priekopník vo vývoji dappiek

Prvou známejšou blockchainovou platformou, ktorá vytvorila Turingovsky-kompletný jazyk pre zapisovanie smart kontraktov do blockchainu, bolo Ethereum. Vďaka tomu sa stalo aj hlavným priestorom pre vývoj dappiek. Väčšina z top 100 dappiek beží v súčasnosti na jeho blockchaine a Ethereum má tiež približne 30-krát viac developerov ako ďalšie blockchainové projekty.

Viac o Ethereu si môžete prečítať tu.

Vývoj dappiek na Ethereu môže vyžadovať znalosť jeho vlastného programovacieho jazyka. Štandardným jazykom je Solidity, ktorý je príbuzný jazykom C++, Python a JavaScript. Potencionálnym nasledovníkom je experimentálny jazyk Viper, ktorý je jednoduchší ako Solidity.

Avšak existujú aj alternatívy, ako napríklad projekty Tendermint a Cosmos, ktoré umožňujú vytvárať dappky v tradičných jazykoch ako Python a JavaScript. Ďalším faktom je, že smart kontrakt dappiek vytvorených na Ethereum blockchaine tvorí často iba menšiu časť celého kódu dappky.

Mohlo by vás zaujímať: Novinky z vývoja Etherea: Sharding už v roku 2020, Casper ešte o rok skôr

Programujte na Ethereum blockchaine

Nájsť užitočné zdroje pre Ethereum developerov (popri Google Search alebo Stack Overflow) nebolo donedávna prekvapivo vôbec jednoduché, ani pre tých skúsenejších. Preto sa Corbin Page a Parker Place z projektu Meridio a Leah Feuer z ConsenSys Labs rozhodli vytvoriť otvorený zoznam platforiem, služieb, nástrojov a infraštruktúry pre skúsených, ale aj začínajúcich developerov.

Pozrite si naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
thecontrol.co
media.consensys.net

Okazio PCKvakomat mobil