Výplata vám môže „meškať”, aj keď vaša banka podporuje okamžité platby. Tu je dôvod

  • Mzdy niekedy neodídu ako okamžité platby aj napriek tomu, že ich banka podporuje.
  • V súčasnosti na Slovensku podporujú okamžité platby Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka, Raiffeisen banka, Oberbank a J&T Banka.
  • Okamžité platby budú musieť spustiť všetky banky v EÚ.
Novinky Mzdy niekedy neprídu hneď, aj keď odišli ako okamžité platby
Mzdy niekedy neprídu hneď, aj keď odišli ako okamžité platby. Zdroj: shutterstock.com/Teerasak Ladnongkhun/Sidenko Tatiana/Andrey_Popov
Okazio PCBitmarkets

Okamžité platby sú pre najväčšie slovenské banky realitou už viac ako dva roky. Dokonca bežným sa stalo aj okamžité posielanie mzdy zo strany zamestnávateľov, uvádza správa Živé. Napriek tomu výplata niekedy neprichádza hneď a môže prísť ako klasická SEPA platba na druhý deň. V čom je háčik?

Okamžité platby miezd

Zamestnávatelia väčšinou zasielajú mzdy hromadným príkazom. Platba z banky príde okamžite vtedy, ak hovoríme o menších zamestnávateľoch. Tí realizujú vyplácanie miezd prostredníctvom štandardného príkazu v internet bankingu. V takomto prípade dostanú zamestnávatelia mzdy ako okamžitú platbu.

V súčasnosti podporujú okamžité platby na Slovensku banky Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka, Raiffeisen banka, Oberbank a J&T Banka. Vedú najmä tri prvé spomenuté banky, v ktorých majú zamestnávatelia biznis účty.

Slovenská sporiteľňa uviedla, že zamestnávateľ musí uviesť, že platba má byť okamžitá, ak je to možné. Maximálna suma jednej okamžitej platby je 100 000 eur. VÚB tvrdí, že zamestnávateľ si má pripraviť súbor so zamestnancami, ktorí už majú účet v banke s rýchlymi platbami a potom vedia poslať výplaty okamžite. V opačnom prípade mzdy odídu ako bežné transakcie.

Využívate okamžité platby?

O importovaní súboru (hromadnom príkaze) informovala aj Tatra banka. Je totiž rozdiel, či klient zadá platbu manuálne, alebo importuje súbor.

Problémom je teda práve hromadný príkaz, ktorý využíva na vyplácanie miezd množstvo zamestnávateľov. Pri zaslaní výplaty týmto spôsobom sa tak veľmi ľahko môže stať, že výplata vám nepríde ihneď, a to ani v prípade, že aj vy aj zamestnávateľ máte banku podporujúcu okamžité platby.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

EÚ vyzýva aby okamžité platby prijali všetky banky

Nedávno sme informovali, že okamžité platby budú musieť spustiť všetky banky v Európskej únii (EÚ). Tá prijala nové pravidlá na zabezpečenie okamžitého pripísania prevedenej platby na bankové účty zákazníkov. Cieľom je okrem zabezpečenia bankových prevodov aj to, aby klienti nemuseli na svoje peniaze čakať.

Zadávateľ platby by mal byť do desiatich sekúnd vedieť, či prevedené finančné prostriedky boli alebo neboli sprístupnené zadanému príjemcovi. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 20 dní po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať na uplatnenie nariadenia 12 mesiacov.

ČSOB by okamžité platby chcela zaviesť priebežne v rokoch 2024 a 2025. Fio banka chcela na okamžité platby prejsť ešte v roku 2022, to sa nestalo. Ku zmene termínov sa vyjadriť odmietla. Tejto zmene sa ale zrejme nevyhne žiadna banka v EÚ.

Mohlo by ťa zaujímať: Okamžité platby zavedie ďalšia banka. Ide o veľkého hráča

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.