Vymoženosť, o ktorej Slováci nevedia. Pozrite sa, ako sa dostanete k nižšej faktúre za elektrinu

  • EDC funguje ako virtuálna batéria, optimalizujúc toky elektrickej energie v krajine.
  • Systém umožňuje zdieľanie prebytkov energie medzi rôznymi subjektmi.
  • Od júla 2024 pribudli nové metódy zdieľania a možnosť poskytovania flexibility.
Ekonomika Vymoženosť, o ktorej Slováci nevedia
Vymoženosť, o ktorej Slováci nevedia. Zdroj: Shutterstock.com/SrideeStudio, A_stockphoto
BitmarketsBitmarkets

Slovensko predbehlo očakávania v oblasti energetických inovácií. Od júla je v plnej prevádzke systém zdieľania elektrickej energie prostredníctvom Energetického dátového centra (EDC). Ten spotrebiteľom reálne pomôže šetriť peniaze. Informuje o tom magazín Skript.

Energetické dátové centrum, prevádzkované pod záštitou Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou OKTE, s.r.o., vzniklo s cieľom optimalizácie tokov elektrickej energie v krajine.

Jedinečný systém

Ako uvádza spoločnosť SEPS vo svojej tlačovej správe: „Škola vyrobí prostredníctvom fotovoltických panelov viac energie ako potrebuje. V rámci platformy ju môže využiť dom seniorov aj bez toho, aby bol so školou priamo spojený elektrickým vedením.”

Revolúcia v domácej výrobe elektriny je tu vďaka dostupnosti fotovoltických panelov. Prakticky každá domácnosť sa môže stať malou elektrárňou. Čo s energiou, ktorú nespotrebujeme? Máte dve možnosti: buď ju uložíte do fyzických batérií priamo doma, alebo využijete „virtuálne úložisko” poskytované distribútorom elektriny.

Na Slovensku tento systém efektívne funguje prostredníctvom spoločnosti ZSE. „Virtuálna batéria” od ZSE umožňuje domácim výrobcom odovzdať prebytočnú energiu do siete a neskôr ju využiť podľa potreby. Zaujímavou aplikáciou tohto princípu je možnosť čerpať takto „uloženú” energiu na nabíjacích staniciach ZSE Drive.

Majitelia elektromobilov tak môžu využiť energiu, ktorú vyrobili doma, aj keď sú na cestách.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Znížená faktúra

Späť
Strana 1/3Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.