Na Slovensku možno vyrastie nová vodná elektráreň. Hrozí, že zatopia dedinu na juhu?

  • Cieľom rezortov je rozpracovať projekt vybudovania elektrárne na hornom toku Ipľa do konca roka 2024.
  • Súhlasia obyvatelia danej obce s jej zatopením?
Ekonomika Na Slovensku možno vyrastie nová vodná elektráreň
Na Slovensku možno vyrastie nová vodná elektráreň. Zdroj: Shutterstock.com/zedspider
BitmarketsFlockers mobil

Vláda zvažuje vybudovanie vodnej elektrárne na hornom toku rieky Ipeľ, nachádzajúcej sa na severe okresu Poltár. Tento zámer vyvolal obavy medzi obyvateľmi obce Ďubákovo, ktorá je priamo dotknutá plánovanou stavbou.

Pôvodný projekt totiž predpokladal zatopenie tejto dediny. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Domáci sa búria

V obci Ďubákovo aktuálne žije okolo 75 obyvateľov. Ešte za socializmu sa hovorilo o vybudovaní vodnej elektrárne pri rieke Ipeľ. Ak by k tomu došlo, spomenutú obec by museli zatopiť. V prípade, že sa o tejto možnosti bude hovoriť opäť, domáci s ňou nebudú za žiadnych okolností súhlasiť.

Nie je tomu tak dávno, čo vláda oživila projekt prečerpávajúcej elektrárne. Tento projekt v minulosti zastavili predchádzajúce kabinety.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba však uviedol, že dôjde k vyhodeniu rieky Ipeľ zo zákazu prípravy. Rezort okrem toho musí prísť s finančným aj projektovým plánom realizácie projektu.

„Začneme rokovania aj o tom, kto by to vedel realizovať. Aké konzorcium by tam vedelo vzniknúť,” dodal.

Krok vlády vyvoláva u niektorých ľudí pochybnosti. „Nie je možné objektívne posúdiť efektivitu a dopady tohto vodného diela. Zaujíma nás preto jeho veľkosť, spôsob fungovania a začlenenie do krajiny,” uviedla Martina Paulíková zo Svetového fondu na ochranu prírody.

Ministerstvá životného prostredia a hospodárstva zatiaľ neuviedli, či budú nasledovať pôvodný plán stavby, alebo zvolia iné riešenie. Cieľom projektu je zabezpečiť dostatok elektrickej energie.

Podľa Tarabu, štát, ktorý nemá stabilnú prenosovú sústavu alebo kvalitný zdroj elektrickej energie, nedokáže v budúcnosti držať krok s tými najmodernejšími štátmi. Dochádza k elektrifikácii tohto celého priemyslu.

Cieľom rezortov hospodárstva a životného prostredia je rozpracovať projekt vybudovania elektrárne na hornom toku Ipľa do konca roka 2024.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Liptovská Mara pochovala až 13 obcí

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.