Vykorisťujú banky klientov? Neuveríte koľko zarábajú na poplatkoch

Ekonomika Investičné banky majú rekordné zisky
Investičné banky majú rekordné zisky. Zdroj: shutterstock.com/Lewis Tse/Ground Picture
BitmarketsKvakomat mobil

Investičné banky sú neoddeliteľnou súčasťou finančného sektora, ktorý profituje aj napriek nepriaznivým makroekonomickým podmienkam. Podľa správy Finbold, 5 najväčších investičných bánk v roku 2022 nazbieralo neuveriteľných 27,51 miliárd dolárov len na poplatkoch z produktov akými sú akcie, dlhopisy, pôžičky a podobne.

Všetky nižšie spomenuté banky pochádzajú z USA. Medzi najviac profitujúcimi v rebríčku, podľa zisku z poplatkov, sa nachádzajú nasledovné:

  1. JPMorgan – 6,92 miliárd dolárov (fúzie a akvizície 37 %, úvery 31 %, dlhopisy 22 %, vlastné imanie 10 %)
  2. Goldman Sachs – 6,5 miliárd dolárov
  3. Bank of America Securities – 5,52 miliárd dolárov
  4. Morgan Stanley – 4,61 miliárd dolárov
  5. Citi Bank – 3,96 miliárd dolárov

Spoločnosti majú za sebou dlhú históriu a získali si dôveru investorov, čo im umožňuje účtovanie vysokých poplatkov. Navyše tomu prispelo aj agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk, aj keď sme vás informovali o tom, že FED už tempo spomalil na 25 bázických bodov. Zároveň ale stúpli aj výdavky bánk v dôsledku vysokej inflácie.

Prečítaj si tiež: Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia

Európske banky nestíhajú za americkými

Americké investičné banky majú globálny dosah, ktorý zasahuje aj do Európy, kde zatiaľ s nimi lokálne banky nestíhajú držať krok. Rastúca ziskovosť sa ale týka aj európskeho bankového sektoru, pričom slovenské komerčné banky v minulom roku dosiahli rekordné príjmy, o čom sme vás informovali v článku Banky dosahujú rekordné zisky, no úroky budú naďalej rásť.

Zisk bankového sektora na Slovensku

Zisk bankového sektora na Slovensku. Zdroj: NBS

V roku 2022 banky na Slovensku dosiahli príjmy v hodnote 828,745 miliónov eur. Medziročne to predstavuje nárast o približne 100 miliónov eur. Dôvody sú totožné ako v segmente investičných bánk. ECB dokonca plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb o ďalších 50 bázických bodov.

Vysoké úrokové sadzby spôsobujú predražovanie investičných aj neinvestičných finančných produktov. Slováci to môžu priamo pocítiť aj na predražených hypotékach. V prípade, že sa zaujímate o nehnuteľnosti a hypotéky, viac sa dočítate v článku Slovákov čaká ďalšie zvyšovanie úrokov. Za hypotéky si priplatíme.

V skutočnosti ale Slovensko benefituje z členstva v eurozóne, pretože podľa najnovších informácií máme najnižšiu infláciu a úroky spomedzi krajín V4. Trend hromadenia majetku finančných inštitúcií ale prebieha vo všetkých krajinách a paradoxom je, že profitujú z vložených peňazí svojich klientov, ktorí často nedostanú na oplátku nič a inflácia im kapitál dokonca znehodnotí.

Mohlo by ťa zaujímať: Ekonomické prognózy pre Slovákov na rok 2023 – Toto nás čaká

txbSolaxy mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.