Výborné správy pre skupinu Slovákov: Niektoré príspevky sa čoskoro vyšplhajú na 1 300 eur

Ekonomika Niektoré príspevky sa čoskoro vyšplhajú na 1 300 eur
Niektoré príspevky sa čoskoro vyšplhajú na 1 300 eur. Zdroj: Unsplash.com/CAR GIRL/Clay Banks
BITmarkets BITmarkets

V roku 2022 dosiahla priemerná mesačná mzda 1 304 eur. Na základe tohto čísla sa vypočítavajú niektoré dávky, ktoré Slováci poberajú.

Ako uvádza portál Finsider.sk, maximálny vymeriavací základ vzrastie na 85,7425 eura.

Na základe tohto čísla sa budú vypočítavať viaceré dávky. V tomto článku sa pozrieme konkrétne na OČR a PN. Slováci by však vopred mali vedieť, že maximálnu sumu dostanú, len ak majú dostatočne vysoký príjem, a to minimálne 2 608 eur v hrubom.

Nové sumy PN a OČR

Výška dávky PN závisí od toho, ako dlho je osoba chorá. Počas prvých troch dní má nárok na 25 % denného vymeriavacieho základu, čo je maximálne 21,44 eura za deň. Od štvrtého dňa však už ide o 55 %, čo predstavuje 47,16 eura.

Počas 30-dňového mesiaca, kedy je osoba PN, tak môže dostať maximálne 1 337,64 eura. V prípade 31-dňovej péenky ide o dávku na maximálnej úrovni 1 384,80 eura.

Dávku môže osoba poberať maximálne 52 týždňov, no aby na ňu mala nárok, práceneschopnosť musí potvrdiť lekár na oficiálnom tlačive.

Ak niekto ošetruje člena rodiny, tiež si od januára finančne prilepší. Od prvého dňa je výška ošetrovného 55 %. V prípade krátkodobého ošetrovného bude denná suma vo výške 47,16 eura. Krátkodobé ošetrovné sa vypláca najdlhšie 14 dní a Sociálna poisťovňa tak môže vyplatiť nanajvýš 660,30 eura.

Čo sa týka dlhodobého ošetrovného, jeho výška bude v rovnakých maximálnych sumách ako nemocenské. Táto dávka sa vypláca počas 90 dní.

Od januára do septembra 2023 dlhodobé ošetrovné poberalo každý mesiac zhruba 593 Slovákov. 

Ako uvádzajú webnoviny.sk, priemerná suma tejto dávky sa vyšplhala na 450 eur. Počas prvých 9 mesiacov roka Sociálna poisťovňa vyplatila dohromady 5 340 dlhodobých OČR, ktorých celková suma dosiahla 2,4 milióna eur.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Koho môžu Slováci ošetrovať?

Sociálna poisťovňa na svojom webe píše, že ošetrovanou osobou môže byť príbuzný chorý v prvom rade. Tiež to však môže byť choré dieťa, ktoré nie je príbuzným v priamom rade, chorý súrodenec, chorý manžel alebo manželka alebo chorý rodič manžela alebo manželky.

Samozrejmosťou k nároku na poberanie ošetrovného je potvrdenie príslušného lekára, v ktorom sa uvádza, že zdravotný stav ošetrovanej osoby buď nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou z dôvodu potreby poskytovania osobnej starostlivosti v prirodzenom prostredí osoby.

Nárok na ošetrovné majú zamestnanci, povinne nemocensky poistené SZČO, dobrovoľne nemocenky poistené SZČO a fyzické osoby, ktorým vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

Mohlo by vás zaujať: Skupina Slovákov sa poteší. V hre je častejšie zvyšovanie dávok, ktoré poberajú mesačne

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Finsider.skTAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.