Vracia sa hit 90. rokov? Vláda plánuje Slovákom predávať štátne dlhopisy

  • Tento krok riešil Robert Fico počas kontrolného dňa na rezorte dopravy.
  • Experti vysvetľujú, či ide o výhodný krok, a čo musí vláda zvážiť.
  • Čo z toho môže získať obyčajný Slovák?
Ekonomika Vláda chce občanom predávať dlhopisy
Vláda chce občanom predávať dlhopisy. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Gajus
Okazio PCOkazio mobil

Vláda Slovenskej republiky sa pripravuje na zaujímavý krok v rámci financovania verejných projektov. Podľa informácií zverejnených na portáli denníka Pravda plánuje predávať štátne dlhopisy priamo občanom.

Tento krok je zameraný predovšetkým na získanie finančných prostriedkov na výstavbu infraštruktúrnych projektov, ako sú diaľnice a železnice. Premiér Robert Fico zdôrazňuje, že štát by týmto spôsobom rád mobilizoval peniaze, ktoré Slováci držia na bežných účtoch alebo v druhom dôchodkovom pilieri.

Dlhopisy chcú zatraktívniť

Vláda sa snaží navrhnúť podmienky tak, aby boli dlhopisy atraktívne pre širokú verejnosť a zároveň finančne výhodnejšie pre štát než získavanie peňazí na medzinárodných trhoch.

Premiér Fico a minister dopravy Jozef Ráž mladší nedávno diskutovali o tejto téme na kontrolnom dni na rezorte dopravy.

Nižšie výnosy

Minister financií Ladislav Kamenický naznačil, že ponúkaný výnos bude pravdepodobne nižší než pri štandardných dlhopisoch. Tie sa aktuálne obchodujú s výnosom okolo 3,6 percenta.

Predaj dlhopisov verejnosti nie je na Slovensku novinkou

Slovensko už v minulosti vydávalo štátne dlhopisy pre bežných občanov. Naposledy v roku 1998 pod vedením Vladimíra Mečiara, kedy bola emisia prezentovaná ako príležitosť pre investície aj zo šedej ekonomiky.

Tento prístup však nie je unikátny len pre Slovensko. Podobné stratégie využívajú aj iné krajiny, ako sú Česko, Maďarsko, Belgicko, Chorvátsko či Slovinsko, s rôznymi stupňami úspechu a efektívnosti.

Do úvahy treba vziať viacero fakorov

Štát bude musieť zvážiť viacero faktorov pri stanovení podmienok dlhopisov, ako sú doba splatnosti, riziková prirážka, konkurenčné prostredie na domácom trhu a alternatívne možnosti financovania.

Čo na to experti?

Experti zdôrazňujú, že dostatočne vysoký výnos je kľúčový pre prilákanie investorov. Štát môže navyše tiež ponúknuť daňové zvýhodnenie týchto dlhopisov oproti iným finančným nástrojom.

Zároveň však existujú výzvy spojené s administratívnymi nákladmi a potrebou efektívneho systému na správu tisícov malých investorov.

Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje v článku denníka Pravda na to, že štát by mal zvážiť náklady spojené s predajom dlhopisov bežným ľuďom, keďže môžu prevýšiť úspory z nižších úrokových nákladov.

Navrhuje, že elektronický systém podobný tomu, ktorý funguje v USA, by mohol byť nákladovo efektívny, ale jeho prístupnosť by mala určité obmedzenia.

Miliarda eur

Štát by sa mohol „nabaliť”

Podľa Šustera by štát mohol cez tieto dlhopisy získať asi miliardu eur v najbližších rokoch. Táto suma by však mohla ešte rásť, ak by sa podarilo naučiť obyvateľstvo investovať do dlhodobejších finančných nástrojov.

Ako však vysvetľuje Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity v Bratislave, aj keď emisia dlhopisov pre obyvateľstvo môže mať edukatívny efekt, v porovnaní s inými spôsobmi financovania štátneho dlhu ide o menej efektívny prístup.

Prístup Slovenska k vydávaniu štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo je teda dvojsečný meč. Na jednej strane ponúka možnosť priblížiť štátne financovanie občanom a potenciálne zvýšiť ich záujem o štátne financie, na druhej strane však existuje riziko vysokých nákladov a administratívnej náročnosti.

txbKvakomat mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.