- Označenie žltou čiarou mení svoj význam
- Po novom sa stane výhradne dočasným dopravným značením
Súčasná legislatívna úprava žltej čiary platí len do konca marca 2024. Po tomto termíne bude už jej význam odlišný. Končí totiž platnosť prechodného ustanovenia z Vyhlášky č. 30/2020 Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Žltá čiara sa tak stane výhradne dočasným dopravným značením.
Žltá čiara a jej význam
Ide o ďalšiu zmenu v pomerne krátkom čase. Nedávno vstúpil do platnosti zákaz parkovania na chodníkoch, čo bolo hojne v praxi využívané. V súčasnosti platný legislatívny stav sa od apríla 2024 zmení.
To, čo ostane v platnosti, je využívanie žltej čiary na dočasné značenie. Vyhláška určuje použitie tohto dopravného značenia nasledovne:
Dočasná vodorovná značka je žltej farby; vyznačuje sa len vtedy, ak sa má dočasne zmeniť už existujúce vodorovné značenie, napríklad z dôvodu prác na ceste alebo obchádzky. Dočasná vodorovná značka je nadradená inej vodorovnej značke. Ak by súčasné použitie trvalej a dočasnej vodorovnej značky neposkytovalo jasný a jednoznačný výklad alebo ak ide o dlhodobú dočasnú zmenu vodorovného značenia, trvalú vodorovnú značku je potrebné odstrániť; dočasná vodorovná značka sa v takom prípade vyznačí bielou farbou.
Dnes sú ešte v platnosti ustanovenia, ktoré dávajú žltej čiare aj iný význam. V prvom prípade zákon uvádza, že pozdĺžna súvislá čiara žltej farby dnes podľa legislatívy vyznačuje zákaz zastavenia a státia z oboch strán čiary. Je teda možné ju vyžiť na označenie obmedzeného, resp. zakázaného státia podľa potreby.
Dáva toto dopravné značenie zmysel? Pohádajte sa nižšie 🙂 pic.twitter.com/dEfZ4YzRFt
— Matus Valter (aka Mýtus) (@matus_valter) January 4, 2023
V druhom prípade Vyhláška uvádza, že “pozdĺžna prerušovaná čiara žltej farby vyznačuje zákaz státia z oboch strán čiary.” Rozdiel je teda v tom, či ide o súvislú alebo prerušovanú čiaru. Tieto dve ustanovenia však majú platnosť len do konca marca 2024.
Po tomto termíne už ich pre tento účel nebude možné využiť, resp. bude v prípade, že boli schválené do vyššie uvedeného termínu.
Ako ju nahradiť
Podľa súčasného stavu legislatívy stratí teda žltá čiara niektoré špecifické použitia. V prípade, že sa vyhláška nebude do tohto obdobia meniť, dôjde vlastne k faktickej zmene súčasného stavu. Portál ocestnejpremavke.sk informuje, že po tomto termíne dôjde k nasledujúcim zmenám:
- Do 31. marca 2024 sa zákaz zastavenia/státia vzťahuje na všetky pozdĺžne súvislé čiary žltej farby, bez ohľadu na dátum vyznačenia, šírku, miesto vyznačenia či význam.
- Zákaz zastavenia/státia sa netýka pozdĺžnych súvislých čiar inej farby (napr. oranžovej, zelenej, modrej) ani žltých čiar, ktoré sú iné ako pozdĺžne súvislé/prerušované (napr. žltá kľukatá/cikcak čiara, ktorou sa vyznačovali zastávky – tie sa riadia štandardným prechodným ustanovením).
- Ak tieto čiary nebudú obnovené (nahradené) novým vodorovným značením, od 1. apríla 2024 budú znamenať len zákaz státia (ako cikcak čiara).
Žltá čiara je pomerne často využívaná v praxi. Prvé využitie by vodičom nemalo spôsobiť problémy. Pôvodne sa prerušovanou žltou čiarou totiž vyznačovali také zákazy týkajúce sa zastavenia alebo státia, ktoré platili tak či tak vzhľadom na objektívne skutočnosti.
Tými môžu byť napríklad nedostatočná šírka vozovky, vnútrajšok križovatky, výjazd z parkoviska či iného miesta mimo cesty, mosty a pod. Prerušovanú žltú čiaru tak bude možné nahradiť tzv. cikcak čiarou.
Chcel som napísať, že žltá čiara už nemá normatívny charakter (keďže bola nahradená cik-cak čiarou), ale teda podľa § 30 ods. 2 písm. e) vyhlášky č. 30/2020 Z. z. ho má až do 31. 3. 2024.
Dobrý postreh.
— Jakub Homoľa (@Jakub_Homola) September 28, 2023
Mierne problematická je však súvislá žltá čiara, ktorá predstavuje zákaz zastavenia a státia. Jej význam sa podľa legislatívy jednoducho sa nedá nahradiť žiadnym vodorovným značením. Náhrada je možná len v prípade zvislej značky, a to značkou Zákaz zastavenia.
Mohlo by vás zaujať: Výborné správy pre vodičov: Google Maps predstavili novinku, ktorá im ušetrí čas