Vladimir Putin chce navždy zmeniť svet financií. Plánuje zaviesť finančnú platformu BRICS

  • Vladimir Putin chce zaviesť vlastnú finančnú platformu BRICS.
  • BRICS plánuje implementovať investičné kanály do rozvojových krajín.
  • BRICS plánuje vytvoriť alternatívu ku platobnému systému SWIFT.
Ekonomika Vladimir Putin chce vlastnú ekonomickú platformu
Vladimir Putin chce vlastnú ekonomickú platformu. Zdroj: shutterstock.com/miss.cabul/Yau Ming Low
BitmarketsKvakomat mobil

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vo svojom prejave uviedol, že nadišiel čas na zásadnú zmenu platobného styku medzi členskými štátmi skupiny BRICS, uvádza News Bitcoin. Cieľom je vytvoriť ekonomickú platformu, ktorá bude slúžiť predovšetkým rastúcim ekonomikám.

Vladimir Putin chce vlastnú finančnú platformu

Na poslednom stretnutí BRICS Plus v Kazani Putin navrhol zrealizovať plán vytvorenia špecializovanej ekonomickej platformy BRICS na zvýšenie investícií medzi členskými krajinami. Podporiť sa má aj spolupráca s juhom a východom.

Putin konkrétne uviedol, že sme svedkami vlny globálneho ekonomického rastu v krajinách globálnej väčšiny. Preto nastal čas zaviesť novú platformu, ktorá pomôže uvoľniť potenciál týchto krajín. Údajne sa taktiež plánuje investičný rozmach do veľkých infraštrukturálnych a technologických projektov.

G7 vs. BRICS

V súčanosti je podľa BMZ najmocnejšou medzinárodnou skupinou G7, ktorá pozostáva z nasledujúcich členov: Spojené štáty americké (USA), Kanada, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo. V roku 2023 sa však BRICS rozšírila o 6 členov a jej globálny vplyv narastá.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Expanzia investícií BRICS do rozvojových krajín

Ruský prezident tlačí na to, aby vznikali spoľahlivé a nezávislé investičné kanály. Finančné mechanizmy sa budú orientovať na výrobu, logistické reťazce, výmenu technológií a pokročilých znalostí, rozvoj a zvyšovanie kapacity. BRICS plánuje aj naďalej posilňovať v otázke konektivity a ekonomickej stability, ktorú podporí výrazné napredovanie v oblasti vzťahov medzi rozvojovými krajinami.

Putin kladie dôraz na bezpečné a spoľahlivé investovanie do rozvíjajúcich sa trhov. Nová rozvojová banka BRICS už financovala približne 100 projektov v celkovej výške približne 32 až 33 miliárd dolárov. Tento trend zrejme bude pokračovať aj v druhej polovici súčasnej dekády.

Vplyv Číny

Posledné roky môžeme pozorovať, že podobné investičné kanály Čína zavádza do okolitých krajín. Štáty ako napríklad Vietnam, Laos alebo Thajsko sú len niekoľkými príkladmi, kde sú investície Číny viditeľné predovšetkým vo väčších mestách.

Nedávno sme vás informovali, že BRICS plánuje vytvoriť alternatívu ku platobnému systému SWIFT. Na stretnutí v Novo-Ogarevo Putin predstavil plány na vytvorenie alternatívy, ktorá by umožnila bezpečnejšiu výmenu finančných informácií medzi centrálnymi bankami členských štátov.

O BRICS je veľký záujem

Do skupiny BRICS javí záujem vstúpiť ďalších 34 krajín. Dlhé roky išlo o zoskupenie Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky. Následne sa k nim pridali ďalšie krajiny – Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.