Vladimir Putin: Americký dolár nemá žiadnu hodnotu

  • Vladimir Putin kritizuje americký dolár za to, že už nie je krytý zlatom.
  • USA má v zásobách niekoľkonásobne viac zlata ako Rusko.
  • Ruský rubeľ stratil 60 % hodnoty oproti doláru za posledné desaťročie.
Novinky Vladimir Putin kritizuje americký dolár
Vladimir Putin kritizuje americký dolár. Zdroj: shutterstock.com/photosince/inray27
Freedum fighters PCBitmarkets

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno verejne kritizoval USA za ukončenie zlatého štandardu. Kvôli tomu údajne americký dolár stratil hodnotu založenú na dôvere a momentálne nie je krytý ničím, uvádza Finbold. Avšak, nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Vladimir Putin kritizuje americký dolár

Video Sputnika s anglickými titulkami si môžete pozrieť na tomto poste na sociálne sieti X (Twitter). Putin povedal, že keďže dolár nie je krytý zlatom, neexistuje žiadna záruka voči americkej ekonomike. Toto vyhlásenie prichádza uprostred snahy bloku BRICS o vyvinutie vlastného platobného systému.

Putinove vyjadrenia zrejme majú motivovať mnohé krajiny, aby taktiež tlačili na proces dedolarizácie. Iniciatíva v podobe zníženia závislosti od amerického dolára začala po vypuknutí vojny na Ukrajine, keď USA uvalilo na Rusko rôzne sankcie. Rusko tak pôsobí ako odstrašujúci príklad pre krajiny, ktoré sú vysoko závislé od amerického dolára.

Nikto nemá toľko zlata ako USA

Teraz sa však poďme pozrieť na niekoľko faktov. Ruský rubeľ stratil na hodnote oproti americkému doláru za posledných 10 rokov až o vyše 60 %. Priamo krytý zlatom nie je ani ruský rubeľ. A aj keď v roku 1971 prezident Richard Nixon ukončil zlatý štandard v USA, dodnes má krajina bezkonkurenčne najviac rezerv zlata na svete.

Ruský rubeľ verzus americký dolár

Ruský rubeľ verzus americký dolár. Zdroj: TradingView

Rusko síce zvyšuje v čase svoje zlaté rezervy, no stále ich má niekoľkonásobne menej ako USA. Rusko je 5. krajina podľa množstva zlata, ktoré drží. Celkovo má v držbe 2 332,74 ton zlata, zatiaľ čo USA má až 8 133,46 ton. Aj keď národné meny nie sú priamo kryté zlatom, veľké držby vlievajú do ekonomiky určitú dávku stability a dôveryhodnosti.

Aj keď vplyv amerického dolára mierne klesá, je extrémne ťažká úloha nahradiť americký dolár, ktorý je hlboko zakorenený v globálnom finančnom systéme. Dokonca aj Rusko je dodnes od dolára značne závislé. Napriek tomu Putin tvrdí, že ruský rubeľ v súčasnosti už predstavuje 40 % ruských dovozných a vývozných transakcií.

txbFlockers mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

4

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

5

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.