Vláda zasahuje, keďže ceny potravín ruinujú Slovákov. Akú pomoc môžeme očakávať?

Ekonomika Slovákom môže pomôcť vláda
Slovákom môže pomôcť vláda. Zdroj: shutterstock.com/Drazen Zigic a nrsr.sk
BitmarketsBitmarkets

Niekoľkotýždňové rokovania o možnostiach zníženia cien potravín sú na konci. Za okrúhlym stolom o tejto téme horlivo diskutovali potravinári, poľnohospodári, obchodníci, štátne inštitúcie aj zainteresované ministerstvá. Cieľom bolo nájsť čo najefektívnejšie riešenie, ako pomôcť slovenským domácnostiam s rekordnými cenami potravín. Inflácia na Slovensku už mierne klesá, no ceny potravín sa stále držia na hrozivo vysokej úrovni.

Minister poľnohospodárstva Jozef Bíreš bol poverený, aby predstavil slovenskej vláde súbor opatrení, ktoré budú viesť k zastabilizovaniu cien potravín.

Prioritou úradníckej vlády je stabilizovať ceny potravín

Súčasná vláda odborníkov vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že jej krátkodobou prioritou je brzdenie potravinovej infláciePrudko rastúce ceny potravín predstavujú zásadný problém pre širokú verejnosť, najviac však pre zraniteľné skupiny. Vláda posúdi možné opatrenia eliminujúce dosahy rastu cien potravín v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami od prvovýrobcov až po maloobchod.”

Ceny potravín zatiaľ zastropované nebudú

Ako uviedol denník Pravda, počas tlačovej besedy po ukončení rokovaní k odporúčaniam Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na stabilizáciu cien potravín, povedal Jozef Bíreš: „Zhodli sme sa, že regulácia cien by v tomto momente nebola efektívna vzhľadom na čas, ktorý má úradnícka vláda.”

Zastropovania cien potravín sa teda do volieb už nedočkáme. No minister poľnohospodárstva ďalej potvrdil, že aktuálne odporučí vláde pomôcť tým, ktorí to naozaj potrebujú. Zraniteľným skupinám, ale nie plošne všetkým. Nateraz však nevedel upresniť o aké sociálne slabšie skupiny sa má jednať. Bude ešte potrebné zanalyzovať údaje od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Tento výsledok zrejme nebude stačiť, keďže Slovákom sa už minuli úspory, no to najhoršie nás ešte len čaká.

Výsledky rokovaní sa predložia Národnej rade na pripomienkové konanie a následne vláda definitívne rozhodne o tom, akú formu bude predstavovať štátna pomoc v boji s vysokými cenami potravín. Aj to, či bude cielená na konkrétne skupiny obyvateľstva.

Minister Bíreš na tlačovej besede vyzdvihol efektivitu rokovaní medzi všetkými sektormi. Poukázal aj na fakt, že výsledky údajov od zúčastnených subjektov si často odporovali a aj preto boli návrhy na riešenie tejto zložitej situácie rôzne.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Po voľbách môže byť všetko inak

V tomto roku nás čakajú predčasné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa budú konať 30. septembra. Otázka potravinovej inflácie už v súčasnosti rezonuje v diskusiách kandidátov na členov budúcej vlády.

V nedávnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. „Ceny zníži silná ruka štátu,” povedala podpredsedníčka strany Hlas Denisa Saková. Podľa strany Hlas by v tomto smere najviac pomohlo obmedzenie šarží obchodným reťazcom.

Richard Sulík naopak takýto návrh považuje za nedomyslený a nefunkčný. Podľa jeho názoru by skôr pomohlo viac konkurencie na trhu, napríklad prilákaním nového obchodného reťazca zo zahraničia alebo aj zníženie výrobných nákladov.

Boris Kollár zas tvrdí, že za vysokými cenami potravín sú v prvom rade obchodné reťazce, ktoré si ceny svojvoľne diktujú. Ich marže údajne dosahujú v niektorých prípadoch až 60 % z ceny potraviny. Podľa neho sa táto situácia dá vyriešiť iba jediným spôsobom. Vytvoriť veľkým obchodným reťazcom adekvátnu konkurenciu, ktorou by mal byť podľa neho práve štát.

”My chceme vybudovať kompletný potravinový reťazec od produkcie cez výkup, spracovanie a dopravu až po predaj potravín. A to pod hlavičkou štátu, konkrétne pod značkou štátnej organizácie Agrokomplex. Nie, nejde o žiadne znárodňovanie či zoštátňovanie. Ide o to, že jedine takto dokážeme konkurovať tlaku nadnárodných obchodných reťazcov, ktoré svojimi cenami likvidujú našich domácich poľnohospodárov,” hovorí Boris Kollár.

Strana SMER-SD už predložila návrh zákona na reguláciu cien potravín, ktorý poslanci v máji posunuli do druhého čítania. Odporcovia ale upozorňujú na to, že regulácia by zvýšila ceny ostatných neregulovaných potravín.

Dobrou správou je, že súčasná vláda aj kandidáti na členov budúcej vlády chcú s vysokými cenami potravín občanom pomôcť. No to, akú formu bude mať štátna pomoc závisí od toho, akú vládu si v septembri zvolíme.

Prečítajte si aj: Rysuje sa nový štít pre banky: Európska banková únia ochráni úspory Slovákov

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.