- Odchod do predčasného dôchodku sprevádza mnoho povinností.
- Počet potrebných odpracovaných rokov sa neustále zvyšuje.
- Čo hovoria o budúcnosti mladej generácie odborníci?
Do predčasného dôchodku sa v minulom roku rozhodlo odísť rekordné množstvo Slovákov. Toto rozhodnutie občanov však neostalo bez reakcie vládneho kabinetu.
S cieľom znížiť atraktivitu predčasného dôchodku sa rozhodli schváliť novelu zákona o sociálnom poistení, ako informuje portál O Peniazoch.
Mladí ľudia môžu na odchod do predčasného dôchodku zabudnúť
Táto legislatívna zmena naviaže vek odchodu do predčasného dôchodku na strednú dĺžku života a zároveň predpokladá postupný nárast počtu odpracovaných rokov potrebných na získanie nároku na predčasný dôchodok.
Na schválenú novelu si posvietili analytici z ISA – Inštitútu pre stratégie a analýzy.
Podľa odborníkov “dvadsaťroční ľudia, ktorí vstupujú na trh práce, budú musieť podľa prepočtu ISA odpracovať 46 rokov, aby získali nárok na predčasnú penziu. To je takmer plná neprerušovaná kariéra.”
Doterajšia legislatíva umožňovala odchod do predčasného dôchodku už po 40 rokoch.
Ďalej analytici z ISA upozorňujú na to, že “zmena sa dotkne ročníkov narodenia 1961 a mladších. Dnešní 60-roční potrebujú odpracovať minimálne 40 rokov, 40-roční už 43 rokov.”
Pokuta za predčasný odchod do dôchodku sa zvýšila tiež
Dôsledky tejto novely zákona sú značné, pretože zvyšujú aj mieru krátenia dôchodku, ak sa dôchodok čerpá predčasne.
Pokuta za predčasný odchod do dôchodku sa zvýšila z 0,3 percenta na 0,5 percenta z vypočítanej sumy dôchodku za každých začatých 30 dní skoršieho odchodu.
Po dosiahnutí stanoveného dôchodkového veku sa dôchodok neprepočíta, ale len prekvalifikuje na starobný. To znamená, že pokuta je trvalého charakteru.
Tieto zmeny prišli v čase, keď Sociálna poisťovňa zaznamenala obrovský nárast počtu žiadostí o predčasný dôchodok. Ten spôsobila nielen legislatívna zmena z roku 2023, ale aj makroekonomické faktory, ako napríklad valorizácia dôchodkov.
Len v prvých dvoch mesiacoch tohto roka sa počet predčasných starobných dôchodcov zvýšil o vyše 12-tisíc, čo vytvorilo obrovskú záťaž pre štátnu kasu.
Vládne zmeny v legislatíve sú reakciou na tento neudržateľný trend, keďže výdavky na predčasné dôchodky dosiahli takmer trojnásobok sumy vynaloženej v predchádzajúcom roku. Významne sa tak zvýšili finančné náklady štátu na tento typ dôchodku.
Týmto opatrením sa snaží vláda znížiť počet ľudí, ktorí by sa rozhodli pre predčasný odchod do dôchodku, a zároveň zabezpečiť dlhodobejšiu udržateľnosť dôchodkového systému.