Vitalik Buterin: Ethereum by malo využiť Bitcoin Cash na škálovanie – Komunita sa búri

Novinky Vitalik Buterin.
Vitalik Buterin. Zdroj: Shutterstock.com/Alexey Smyshlyaev
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ethereum opäť prežíva ťažké časy. Cena padá, komunita panikári a hlavný reprezentant ETH navrhol, že riešením pre scaling siete bude neslávne známy Bitcoin Cash. 

Ethereum znova cieľom kritiky

Nie je potrebné vytvárať si ilúzie, hlavným dôvodom kritiky ETH je v momentálnej chvíli cena. Padajúca cena funguje na kritiku ako červená handra na býka. To má však len veľmi málo spoločné s technologickým vývojom či úspechom samotnej siete. Hodnoty kryptomien sú stále len špekulatívnym ukazovateľom. Stačí si spomenúť na Bitconnect.

Situácia na trhu – (PREHĽAD TRHU) Bitcoin pod 10 000 dolárov a altcoiny sa smažia v pekle

Ethereum čelí novej kritike po Buterinovom predstavení krátkodobého riešenia pre scaling. To má využiť blockchain kryptomena, Bitcoin Cash, ktorá vznikla v polovici roka 2017 hard forkom Bitcoinu. BCH je rýchlejšia verzia Bitcoinu, ktorá má však nižšiu bezpečnosť a jednu kritickú chybu. Možno ju v podstate ťažiť identicky ako Bitcoin.

A to je vlastne jadro problému. Sieť BCH je v permanentnom ohrození ťažobných poolov na BTC blockchaine. Tie sa teoreticky môžu dohovoriť a rozhodnúť vykonať 51% útok na sieť BCH, ak by chceli. Je to vektor útoku, ktorý sa dá len veľmi ťažko ignorovať. Hoci by to pravdepodobne kriticky poškodilo reputáciu ťažobných poolov, je to uskutočniteľné.

Vitalik chce zrýchliť ETH

Ethereum má problém so scalingom rovnako ako viac-menej väčšina hlavných blockchainov a jedným z riešení je využitie ďalšieho blockchainu ako vedľajšej vrstvy. Práve tu navrhol Buterin využiť BCH blockchain. Ten má totiž väčší dátový prietok ako ETH či ETC, ktorého využitie sa tiež zvažuje.

Dolár vs. Bitcoin – Roubini vs. Hayes – dlho očakávaná debata sklamala naozaj všetkých!

V podstate by išlo o to, že pomocou BTCRelay by sa vytvorili miniatúrne kópie BCH blockchainu na ETH, čo by následne pomohlo overovať transakcie a ich pravosť. Vzhľadom na to, že BCH je otvorený akémukoľvek využitiu, ak budete platiť poplatky, by sa tento blockchain použil ako dátová vrstva ETH.

BCH je ideálnym kandidátom, pretože zatiaľ čo ETH umožňuje dátový prietok vo veľkosti 8 kb / s, tak BCH má približne 54 Kb / s, čo by umožnilo vyššiu rýchlosť siete. Ide iba o dočasné riešenie (+/- jeden rok). Potom sa všetko presunie na ETH 2.0, ktoré bude mať dátový prietok vo veľkosti 10 Mb / s, čo je hranica, o ktorej momentálne blockchainy môžu len snívať.

Komunita se búri

Lenže BCH má naozaj zlé meno aj napriek svojej vysokej trhovej kapitalizácii. Okrem opísaného nebezpečenstva 51% útoku je BCH tiež známy pre svoju benevolentnosť v prístupe k blockchainu.

Ťažiari v podstate už skôr pristúpili k veľmi kontroverznej technike, ktorú nazývajú reorganizácia blockchainu. To v skutočnosti znamená, že sa najväčšie pooly dohodnú a vykonajú spoločne 51% útok na vlastnú sieť a zmenia predchádzajúce stavy blockchainu. Hoci je to najväčšia nočná mora ostatných blockchainov, BCH komunita je s týmto prístupom v pohode.

V reálnych intenciách nie je nebezpečenstvo tak veľké, pretože ťažiari nebudú chcieť zničiť sieť, na ktorej pracujú a keby vykonali nekalé operácie a zmeny, tak blockchain s veľkou pravdepodobnosťou stratí hodnotu. Buterinovi však vyčítajú, že nad takými vecami vôbec premýšľa. Z krátkodobého hľadiska je to ale možné riešenie problémov, ktorým ETH momentálne čelí.

Čo čítať ďalej:

To najlepšie z AMA výskumného tímu Etherea – Buterin: Výskum ETH 2.0 je hotový, prídu už len kozmetické zmeny

Zdroj:

https://ethresear.ch

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.