Bitcoin

Keď Bitcoin prekonal februárové historické maximum a vystúpil nad 60 000 dolárov, na trh s kryptomenami prišla extrémna vlna chamtivosti. Všetko vyzeralo veľmi, veľmi dobre. Bitcoin sa spamätal z korekcie, altcoiny viac menej tiež a všetci sa už tešili na ďalšie zisky v rádoch stoviek percent.

Prečítajte si najnovšiu analýzu Bitcoinu od nášho ekonóma Jaroslava: Bitcoin (BTC) zlyhal, je v hre bull trap?

Bitcoin padol kvôli likvidácii prepákovaných pozícií

Špekulanti úplne zabudli, čo sa stalo v posledný februárový týždeň, nahrnuli sa na burzy a pootvárali množstvo pozícií s vysokými pákami. Liquidity provideri a veľkí investori, ktorí majú insider info. a vidia všetky orderbooky na burzách, si rýchlo vypočítali, že netreba veľa, aby spustili ďalšiu veľkú vlnu likvidácií. Bitcoin klesol pod 60 000 dolárov a potom to prišlo.

Prepákované pozície na futures platformách padali jedna po druhej. Na burze Bybt boli v priebehu 15 minút zlikvidované long pozície v celkovej hodnote 800 miliónov dolárov. Podľa zakladateľa analytickej spoločnosti Glassnode to bolo 500 miliónov.

Podľa dostupných informácií bolo viac než 60% pozícií otvorených s pákou 1:20 a väčšou. To znamená, že pri základnom kolaterále stačí pokles o 5% a človek príde o celú pozíciu. Presne to sa včera stalo. Pri tak rýchlych prepadoch nepomôže ani stoploss, pretože na trhu nie je dostatok likvidity a často nie je dostatok nákupných objednávok na ukončenie pozície s pákou.

Pri uzatváraní/likvidovaní long pozície sa predávajú Bitcoiny, čo tlačí cenu ešte nižšie. Vzniká tak kaskádová reakcia, ktorá často končí prudkým prepadom ceny. Presne takým, aký sme mohli sledovať včera, resp. dnes v noci.

Bolo by fajn poučiť sa z tohto dumpu a nakupovať už iba za vlastné peniaze. Otvoriť pozíciu na páku je v 99% prípadov veľmi zlý nápad a väčšinou sa na tom skôr či neskôr popáli aj profesionál s dlhoročnými skúsenosťami a kvalitným obchodným systémom. Že sme v bullrune naozaj neznamená, že Bitcoin bude iba stúpať.

Nekupujte Bitcoin bez prečítania tohoto článku! Zbytočne prídete o peniaze

Ak chcete obchodovať Bitcoin a ďalšie kryptomeny, odporúčame nájsť si bezpečnú a overenú zmenáreň, ktorá vás neokradne na skrytých poplatkoch, resp. vaše peniaze “nestratí” pri nejakom hacku.

My odporúčame používať burzu Binance, ktorá ponúka najlepšie služby na trhu a široký výber kryptomien. Vytvorte si účet na Binance cez >>>tento odkaz<<< a získate doživotnú zľavu 5% na obchodné poplatky. 

Ako to teraz vyzerá s Bitcoinom? Vytvoril sa bull trap?

Pokles Bitcoin na 53 000 dolárov nemusíme vnímať nijak tragicky. Bitcoin sa dostal do podporného pásma v intervale cca 51-53 tisíc, ktoré ešte nedávno pôsobilo, ako rezistencia. Teraz ho testujeme zhora. Ak tento support vydrží, bude to bullish signál. Ak nie, ďalšiu podporu Bitcoin nájde na cene 48 000 dolárov, kde sme zaznamenali inštitucionálne nákupy v miliardách dolárov.

4h BTC/USD - Bitstamp
4h BTC/USD – Bitstamp

Zo strednedobého a dlhodobého hľadiska sa zatiaľ nič nemení. Aj keby Bitcoin klesol ešte nižšie, než pri poslednej korekcii, záujem inštitucionálnych investorov o kryptomeny a chystaná vlna likvidity z nového ekonomického stimulu americkej vlády by ho mali vyhnať na nové historické maximum.

Ide iba o to, či to príde už v marci, alebo až niekedy o mesiac, prípadne až v lete. Fed nenapumpuje do ekonomiky celých 1900 miliárd za jeden deň.

Čo sa však týka krátkodobého trendu, s tým posledné dva dni zamávali. Bitcoin pokračuje v konsolidácii na cenách 48-60 tisíc dolárov a teoreticky by mohol klesnúť aj nižšie. Uvidíme.

Kedy podľa vás Bitcoin dosiahne nové historické maximum?

View Results

Loading ... Loading ...

Mrknite na vyhodnotenie poslednej veľkej ankety: Ako vysoko sa Bitcoin dostane v tomto bullrune?

Dajte si pozor na prepumpované altcoiny

Veľký pozor si dajte hlavne na vaše altcoinové portfólio. Faktom je, že mnoho mincí sa vo februári dostalo extrémne vysoko a potrebujú dlhšiu konsolidáciu, resp. asi aj hlbšiu korekciu.

V prípade, že Bitcoin bude pár týždňov, resp. mesiacov stagnovať na aktuálnej úrovni, resp. mierne vyklesávať, s altcoinami to poriadne zamáva a kapitál sa z nich presunie niekde inde.

Na záver tu ešte máme tip na zaujímavý altcoin, ktorý iba včera vstúpil na burzy:

35 000% za tri hodiny! ALICE, kryptomena dnešného dňa, získajte ju stakovaním ZDARMA

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance