Z Bitcoinu sa za posledných desať rokov stala celkom funkčná a relatívne decentralizovaná mena. Dá sa ním platiť po celom svete (i keď to občas nie je jednoduché) a nikto nemá dostatočnú moc na to, aby mohol ovládať celý trh. Nikto, možno okrem šéfa BitMEX-u Arthura Hayesa. Ten je manipuláciami trhu známy – hlavne na svojej platforme.
Ak chcete vedieť o nebezpečenstvách BitMEX-u viac, pozrite si tento článok.
Burza BitMEX je medzi obchodníkmi známa ako krypto-kasíno. Otvoríte pozíciu s poriadnou „pákou” a modlíte sa, aby vás to z nej nevyhodilo na stoploss-e alebo aby vám to nezlikvidovalo celý účet. BitMEX nevytvára peniaze z ničoho. Ak vyhráte (teda vytvoríte zisk obchodovaním), iný trader na platforme musí prerobiť. Objem longov a shortov na BitMEX-e je teda vždy viac-menej rovnaký.
Odporúčame pozrieť: [STREAM] Smejeme sa z Craiga Wrighta a rozoberáme stav trhu
Ako funguje obchodovanie na BitMEX-e?
Prípadné odchýlky sa vždy pokryjú fondom. Ak väčšina obchodníkov prerába (sú v strate), fond sa zväčšuje. V momente, keď začnú vyhrávať, sa peniaze na výhry (uzatvorenie pozícií v pluse) pokrývajú z fondu a systém bez problémov funguje ďalej.
Peňaženka, na ktorej sa nachádzajú Bitcoiny BitMEX fondu, je verejne známa a jej hodnotu môžeme sledovať v priamom prenose. Aktuálne je v nej viac než 31 300 BTC s hodnotou presahujúcou 320 000 000 $. A to je iba časť peňazí, ktoré ľudia na BitMEX-e za tie roky prehrali – akýsi mlynček na Bitcoiny.
Za posledných šesť mesiacov sa objem BitMEX fondu zdvojnásobil. Aktuálne tvorí 0,15 % všetkých Bitcoinov v obehu.
Vzhľadom na stúpajúcu tendenciu trhu s kryptomenami je táto stratégia generovania zisku pre BitMEX veľmi výhodná a nabáda, aby burza aktívne podnikala kroky proti tomu, aby jej zákazníci vytvorili zisk obchodovaním. Rôzne malé manipulácie, vyhadzovanie stoploss-ov, mrznutie stránky vždy, keď sa niečo deje… To je na BitMEX-e bežná prax.