[Video] Tom Lee: 1 Bitcoin môže mať hodnotu 10 mil. USD v roku 2038

Novinky Tom Lee: 1 Bitcoin môže mať hodnotu 10 mil. USD v roku 2038.
Tom Lee: 1 Bitcoin môže mať hodnotu 10 mil. USD v roku 2038. Zdroj: shutterstock.com/Overearth
BitmarketsBitmarkets

Bitcoin sa opäť potáca pod 10 000 USD, ničmenej podľa známeho kryptooptimistu a propagátora kryptomien Toma Leeho, by mohla hodnota jedného Bitcoinu dosiahnuť v roku 2038 hodnotu 10 mil. USD.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.

Šialené prehlásenie?

Toto na prvý pohľad šialené prehlásenie Lee zdôvodňuje vo svojej prednáške, ktorú vám prinášame vo videu nižšie (v pôvodnom znení).

Pre tých, ktorí neovládajú dostatočne anglický jazyk, uvádzame tiež výpis najdôležitejších bodov tejto veľmi zaujímavej prednášky.

Thomas Lee

Thomas Lee sa pohybuje v oblasti strategického výskumu 25 rokov. Čo sa týka Bitcoinu, hovorí, že sa vymyká zatiaľ známym investičným cyklom z niekoľkých dôvodov – napr. nebola potrebná žiadna počiatočná investícia na rozbeh.

Štyri témy

Ďalej hovorí o štyroch základných témach – digitálnej dôvere, mileniáloch ako motore zmeny, kryptomenách ako triede aktív v najrannejšej fáze a prečo sa bude Wall Street zaujímať o kryptomeny.

Digitálna dôvera

Ľudia na Západe všeobecne celkom dôverujú finančnému systému, pretože viacmenej funguje. Ale vo svete, ktorý sa stále viac digitalizuje, je digitálna dôvera stále dôležitejšia. Ďalej zmieňuje klesajúcu dôveru v centralizované štátne systémy a banky medzi ľuďmi a zvlášť mileniálmi. Tiež zároveň rastúcu dôveru v decentralizované systémy. Pretože štátne meny sú od doby opustenia zlatého štandardu založené tiež na dôvere, ktorá neustále klesá, v USA je teraz najslabšia za posledných 60 rokov. V niektorých krajinách je toto číslo ešte horšie. Zaujímavé je, že v krajinách, v ktorých ľudia udávajú malú dôveru vo vládu, sú kryptomeny veľmi populárne.

Mileniálovia

Celkom 92% mileniálov nedôveruje bankám. Niektorí z dôvodu minulej finančnej krízy, kedy videli, ako rodičia prišli o majetky, ale všeobecne mileniálovia nedôverujú centralizovaným systémom. Blockchain prináša obmedzenosť digitálnych zdrojov (digital scarcity) a digitálnu dôveru (digital trust). Mileniálovia zároveň tvoria najväčšiu skupinu obyvateľov (v USA) – 27% populácie, 96 miliónov ľudí.

Ďalej Lee hovorí o tom, ako ktorá generácia vnímala technologické inovácie a ako generácia predchádzajúca mala problémy s adaptáciou na tieto inovácie. Pre mileniálov je jednou z týchto inovácií Bitcoin a Blockchain. Tiež sociálne médiá, Kickstarter a ďalšie. Lee zároveň vysvetľuje na príklade Nikkei indexu  z minulosti, že kryptomeny nie sú bublina, ale skôr ide o vznikajúce trhy, ktoré sa transformujú do triedy aktív.

Ďalšia časť sa zaoberá charakteristikou súčasných mileniálov. Lee spomína, že už začali piť alkohol a nakupovať autá a začínajú meniť tieto trhy v prospech whiskey na úkor piva a hybridných áut na úkor klasických pohonov.

Mileniálovia a investície

Behom nasledujúcich tridsať rokov sa očakáva, že mileniálovia budú mať najvyššiu úroveň príjmov a budú si chcieť kupovať bývanie a sporiť. Otázka je, do čoho budú tieto svoje príjmy ukladať. Na príklade vývoja trhu s bývaním je vidno koreláciu medzi nástupom každej generácie do veku, kedy si zabezpečuje bývanie a boomom trhu s bývaním.

V súčasnosti je v Amerike každý rok usporený cca 1 bilión USD. Každá generácia investuje do toho, čomu dôveruje. Prvá generácia z uvádzaného príkladu dôverovala zlatu. Zlato bolo za 40 USD, keď USA spustili zlatý štandard v roku 1971. Keď investičná sila generácie “Silent generation” vrcholila, bola cena zlata na 600 USD. V ďalšej generácii “aby Baby boomers” došlo k boomu akciového trhu.

Cena Bitcoinu v roku 2038

Mileniálovia budú mať skoro k dispozícii 1 bilión USD ročne (v USA). Boom kryptomien začal vlani, kedy nastupujú mileniálovia prvýkrát na scénu. Keby vložili len 10% z týchto peňazí do kryptomien, s 25 násobným zhodnotením to na trhu s kryptomenami urobí 2,5 biliónu USD za rok. V dobe vrcholu tohto cyklu tak môže mať jeden Bitcoin cenu 10 miliónov USD.

Disclaimer: Toto je len individuálny názor jedného analytika a nejde v žiadnom prípade o investičné doporučenie. Pred investovaním do kryptomien si urobte vlastný prieskum a názor na vec.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.