[VIDEO] Takto sa vypúšťa 60 satelitov naraz – SpaceX sa pokúša o revolúciu internetu! – Projekt Starlink

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O spoločnosti SpaceX sme už na Kryptomagazine párkrát písali. Väčšinou v súvislosti so štartom Falcon Heavy – čo je najsilnejšia raketa na svete alebo so Starship – pripravovanou vesmírnou loďou, s ktorou bude Elon Musk lietať na Mesiac a kolonizovať Mars.

SpaceX toho však robí oveľa viac. Jednou z „bokoviek” tejto revolučnej firmy je aj pokus o vybudovanie siete satelitov, ktoré budú z vesmíru poskytovať rýchle pripojenie k internetu. Oproti súčasným satelitom má táto sieť niekoľko veľkých výhod.

Rozdiel medzi súčasným satelitným pripojením a budúcnosťou od SpaceX

Povedzme si rovno, súčasné satelitné pripojenie je nanič. Satelitov je málo a latencia vysoká. Komunikačné družice sú totiž väčšinou na geostacionárnej obežnej dráhe vo výške 36 000 km nad Zemou. To má tú výhodu, že satelit sa na nej vždy vznáša nad tým istým bodom na povrchu. Bohužiaľ, signál medzi družicou a vaším mobilom takto cestuje 0,1 sekundy a to je pridlho.

Preto dnes kraľuje 4G internet od lokálnych operátorov, ktorí používajú vysoké telekomunikačné veže. SpaceX sa vybrala zlatou strednou cestou a namiesto niekoľkých satelitov ďaleko od zeme ich chce umiestniť stovky na nízku obežnú dráhu (výška cca 400 km).

Môže vás zaujímať: Analýza – Akcie Tesly po těžkém výprasku

Dôležitá je hlavne cena!

Vyrieši sa tak problém s latenciou a takéto malé satelity je možné vyrábať sériovo. Navyše, SpaceX používa na vynesenie nákladu do vesmíru svoje vlastné znovu použiteľné rakety.

Cena za vynesenie jedného satelitu sa vďaka tomu pohybuje okolo 1 milióna dolárov. To je naozaj revolučná cena oproti klasickým telekomunikačným družiciam, ktoré stoja stovky miliónov dolárov! Súhlasí aj Google, ktorý do projektu pred niekoľkými rokmi investoval miliardu dolárov.

Video zo štartu satelitov (a pristátia rakety) s českým komentárom nájdete tu.

Stovky satelitov

V budúcnosti sa tak budeme môcť kdekoľvek na Zemi pripojiť na rýchly satelitný internet. Je jedno či ste doma, na pláži alebo v horách. Fotky na Instagram môžete pridávať z akéhokoľvek miesta na Zemi! 😀

Prvých šesťdesiat satelitov je vo vesmíre, to je však iba začiatok. Podľa Elona Muska je na aké-také pokrytie potrebných aspoň 6 štartov a ak chceme poriadne pokrytie, treba aspoň 12 štartov. Celkovo sa plánuje vypustiť 1 200 satelitov (20 štartov).

Čo pozerať ďalej?

[VIDEO] Dychberúce zábery dnešného štartu a pristátia (!!!) najsilnejšej rakety sveta

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.