Videli ste v slovenských obchodoch takéto maslo? Potravinári naň upozorňujú

  • V reakcii na tieto podnety inšpektori ŠVPS SR zintenzívnili kontroly zamerané na správnosť označovania.
  • Ide o maslo označené ako ¾ Maslo.
  • Mali by ste si na tieto výrobky dávať pozor?
Novinky Videli ste v slovenských obchodoch takéto maslo
Videli ste v slovenských obchodoch takéto maslo. Zdroj: Shutterstock.com/LADO, fast-stock
BitmarketsBitmarkets

V posledných mesiacoch sa na slovenskom trhu objavil produkt, ktorý vyvoláva medzi spotrebiteľmi značné otázniky. Ide o maslo označené ako „¾ Maslo”, ktoré vzbudzuje pozornosť nielen bežných nakupujúcich, ale aj kontrolných orgánov.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) informuje, že v období od októbra do decembra 2024 zaznamenala významný nárast podnetov od spotrebiteľov, ktorí upozorňovali na potenciálne zavádzajúce označovanie tohto produktu.

ŠVPS spustila rozsiahle kontroly

V reakcii na tieto podnety inšpektori ŠVPS SR zintenzívnili kontroly zamerané na správnosť označovania roztierateľných tukov mliečneho pôvodu v obchodných reťazcoch.

 

Obavy spotrebiteľov sú pochopiteľné. Podľa odborníkov je však označenie „¾ Maslo” v súlade s európskou legislatívou, konkrétne s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013.

Toto nariadenie presne definuje podmienky používania označení pre roztierateľné tuky. V prípade výrobkov so zníženým obsahom tuku je možné použiť označenie „so zníženým obsahom tuku” alebo „light”, pričom obsah tuku nesmie presahovať 62 %.

Legislatíva zároveň umožňuje používať alternatívne označenia ako „s trojštvrtinovým obsahom tuku” alebo „s polovičným obsahom tuku”.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Všímajte si označenie masla

Spotrebitelia by mali vedieť, že takéto označenie nie je klamlivé, ale naopak, poskytuje presnú informáciu o obsahu tuku v produkte. „¾ Maslo” indikuje, že ide o maslo so zníženým obsahom tuku oproti štandardnému maslu, ktoré obsahuje minimálne 80 % mliečneho tuku.

Potravinoví experti odporúčajú spotrebiteľom, aby pri nákupe venovali zvýšenú pozornosť označeniu výrobkov a zloženiu uvedenému na obale. „Je dôležité, aby si zákazníci uvedomili, že rôzne označenia masla môžu indikovať rozdielny obsah tuku, čo môže byť pre niektorých konzumentov dokonca žiaduce,” vysvetľujú odborníci.

V prípade, že spotrebitelia majú pochybnosti o označení akéhokoľvek potravinárskeho výrobku, môžu sa obrátiť na príslušné orgány ŠVPS SR, ktoré ich podnet prešetria a v prípade potreby prijmú potrebné opatrenia.

V Poľsku reagujú na vysoké ceny masla

Poľská vláda sa rozhodla reagovať na prudký nárast cien masla uvoľnením tisíc ton tohto produktu zo štátnych strategických rezerv. Cena za kilogram by mala byť stanovená na 28,38 zlotého, píšu Hospodárske noviny.

Téma drahého masla sa v Poľsku stala významným spoločenským a politickým problémom. Situáciu komplikuje najmä globálny nedostatok mlieka a preferencia výrobcov vyrábať ziskovejšie mliečne produkty, ako napríklad syry.

Prudký nárast cien masla

Októbrové štatistiky ukazujú, že zatiaľ čo celková inflácia v Poľsku dosiahla päť percent, ceny masla vzrástli až o 22 percent. Tento dramatický nárast znepokojuje najmä pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami, keď je dopyt po masle tradične vyšší.

 

Štátna agentúra pre strategické rezervy plánuje distribuovať mrazené maslo v 25-kilogramových blokoch. Analytici však upozorňujú na obmedzený dosah tohto opatrenia. Jakub Olipra z Crédit Agricole Bank Polska poukazuje na to, že plánované množstvo predstavuje len pol percenta ročnej spotreby krajiny. Napriek tomu nevylučuje, že koncentrované uvoľnenie zásob v krátkom čase by mohlo viesť k určitému poklesu cien.

Podobný systém strategických rezerv, vrátane masla a ďalších základných potravín, funguje aj v Českej republike, kde spotrebitelia taktiež pociťujú zvýšené ceny tohto produktu.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.