Vertcoin prežil ďalší 51 % útok – Je toto najdivnejší „hack“ roka?

0

Takmer presne pred rokom sme na Kryptomagazine informovali o 51 % útoku na kryptomenu Vertcoin. Máme tu december a spolu s ním aj ďalší attack. Tento je však naozaj záhadný, keďže útočník sa nakoniec nepokúsil svoj úspech zneužiť na krádež coinov. Je teda otázne, aký bol jeho motív.

Vertcoin pred rokom po nepríjemnom 51 % útoku prešiel na úplne iný spôsob vytvárania konsenzu. Namiesto PoW teraz používa PoC algoritmus Lyra2REv3. Vývojári Vetcoinu ho považovali za dostatočne odolný. Ukázalo sa však, že aj Lyra2REv3 má svoje problémy.

A právo to mohlo byť motívom útočníka. Dokázať, že PoC v súčasnej podobe nefunguje.

Ako prebiehal tohtoročný 51 % útok na Vertcoin?

Prvýkrát sa o možných problémoch začalo šepkať už koncom novembra, keď si mineri všimli podozrivo vysoké ceny za prenájom hashratu služby NiceHash. Komunita následne upozornila zmenáreň Bittrex, kde sa obchoduje väčšina VTC. Bittrex zmrazil svoju Vertcoin peňaženku, aby predišiel prípadným stratám. Double spending je totiž pri 51 % útoku vážna hrozba.

 

SLEDUJEME signály – Oplatí sa Crypto Kingdom? Prečítajte si recenziu

A potom to prišlo

1. decembra o 15:19 UTC bolo odstránených 603 blokov a nahradilo ich nových 553 blokov, ktoré vyťažil útočník. Tieto bloky obsahujú tri double-spend transakcie, avšak ani jedna útočníkovi nepriniesla zisk.

Navyše, všetky tri spomínané transakcie boli na pôvodnom chaine potvrdené ešte pred tým, než Bittrex zmrazil svoj wallet. Útočník to však nakoniec nevyužil a zmenáreň neokradol.

V konečnom dôsledku sa tak vlastne nič hrozné nestalo. Neznámy „hacker“ získal 13 825 VTC z odmien za ťažbu (v prepočte cca 0,5 BTC), avšak za prenájom výkonu podľa odhadov stratil 0,5 – 1 BTC. Jeho snaha tak nepriniesla žiadny profit.

(článok pokračuje pod videom)

Prečo útočiť, keď nakoniec nič neukradnete? 51 % útok z minulého roka zasiahol iba 300 blokov. Tentokrát to bolo dvakrát viac a „hacker“ mal dosť času, aby to využil. Možno iba nebol schopný dotiahnuť svoj plán do konca, prípadne ho nepustilo svedomie.

Alebo išlo o výskumníka, ktorý chcel poukázať na problém pri vytváraní konsenzu na Vertcoin blockchaine, za čo mu, samozrejme, ďakujeme.

Čo čítať ďalej?

[Video] Kravy používajúce VR – Nová budúcnosť vďaka hernej technológii

Zdroj:
bitcoinist.comO

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre