Keď burza Mt. Gox v roku 2013 vyhlásila bankrot, hodnota Bitcoinu začala prudko klesať a nasledoval takmer trojročný bear market. Z burzy zmizlo 850 000 BTC v celkovej hodnote takmer pol miliardy dolárov. Burza dva týždne po bankrote oznámila, že našla 200 000 BTC v peňaženke starého formátu. Veľkú časť týchto prostriedkov teraz drží právnik Nobuaki Kobayashi, ktorý má za úlohu vyplatiť poškodených.
Každý, kto v hacku stratil peniaze, pritom má byť odškodnený v ekvivalentnom množstve kryptomien. Toľko prostriedkov však nikto nemá. Kobayashi má k dispozícii iba 150 000 BTC. Prerozdelenie týchto prostriedkov teda rozhodne nie je ľahká úloha.
Môže vás zaujímať: Bitcoin po kľúčovom pohybe stráca momentum – Čo môžeme čakať?
Dátum podania návrhu na vyplatenie poškodených sa posúva o dva mesiace
Termín, dokedy musí byť podaný návrh na vyplatenie mincí poškodeným sa posúva už od roku 2018. Naposledy sa tak stalo pred troma dňami, keď tokijské súdy Kobayashimu termín posunuli o dva mesiace – na 15.12.2020.
Špekulácie o možnom vyplatení alebo dokonca likvidácii tak veľkého množstva Bitcoinov v posledných týždňoch kolujú po internete. Strach, že na trh v jednom momente príde tak veľa coinov je však neopodstatnený. Poškodení sa budú vyplácať v BTC a rozhodne nie každý hneď pobeží na burzu, aby všetko predal.
Termínované účty v bankách nejakú dobu znehodnocujú vaše peniaze. Úroky sú nízke a inflácia je vysoká. Banky teda začínajú lákať na podielové fondy. O čo ide a je múdre ich ponuku využiť? A prečo to vlastne robia?
Banky vo veľkom lákajú do podielových fondov. Toto by ste mali vedieť