Vedia, čo my nie. Rozrastá sa nekalý trend obchodovania na burze

  • Nelegálne obchodovanie v podobe insider trading sa čoraz viac rozrastá.
  • Dôvera bežných ľudí v globálne trhy upadá.
  • Nekalé investovanie narúša efektivitu trhu a jeho likviditu.
Novinky Insider trading ako nekalé obchodovanie
Insider trading ako nekalé obchodovanie. Zdroj: shutterstock.com/Frederic Legrand - COMEO/Zixp
Kvakomat PC bannerCrypto All Stars mobil

Na globálne trhy čoraz viac preniká obchodovanie na základe interných informácií, čo je samozrejme nekalá praktika. Stále viac sa skúma prepojenie medzi zákonodarcami a investovaním. Z tohto dôvodu by mali uzrieť svetlo sveta nové zákony, ktoré bránia politikom v priamom obchodovaní, uvádza Finbold.

Insider trading

Obchodovanie na základe verejne nedostupných dôverných informácií sa nazýva insider trading. Nielenže sú niektorí na trhu vo výhode, ale ostatní sú automaticky stavaní do nevýhodnej pozície. Pri každom obchode totiž musia stáť dve protistrany – nákup a predaj. Ak nemáte informácie, jednoducho ste na druhej koľaji.

Aj keď sa vám možno zdá, že zisky z investovania nikomu neuškodia, opak je pravdou. Vďaka insider tradingu dokážu politici nahrabať obrovské majetky a použiť ich na svoje kampane a následne formovať zákony. Takže jednoducho povedané, politici si vedia kupovať moc za peniaze.

Insider trading

Ľudia uznaní vinnými z nezákonného obchodovania s využitím dôverných informácií môžu dostať trest odňatia slobody a pokutu.

Nie je to však iba o politikoch. Z podobných praktík bol napríklad obviňovaný Elon Musk, ktorý dopredu vedel, že statusy zamerané na rôzne kryptomeny ako Dogecoin spôsobia masívny rast ceny. A mohol na to dopredu pripraviť seba aj svoju rodinu. Z týchto dôvodov rastie rozhorčenie z prepojenia medzi bohatstvom a politikou.

Nekalé obchodovanie

Nekalé obchodovanie. Zdroj: shutterstock.com/voronaman

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pokles dôvery v trh

Dopady tohto typu obchodovania môžu byť omnoho väčšie. Poškodzujú totiž efektivitu a likviditu trhu. To môže vyústiť v znížený záujem o kupovanie aktív, akými sú napríklad akcie. Dôvodom bude pokles dôvery v trh. Samozrejme tento fenomén nie je vôbec novinkou, no v posledných rokoch sa výrazne rozrástol.

Myslíte si, že insider trading priamo ohrozuje dôveru bežných investorov?

Je dôležité zdôrazniť, že insider trading môže mať aj legálnu formu. Legálne obchodovanie s využitím dôverných informácií je bežné, pretože zasvätení môžu kupovať a predávať akcie svojej vlastnej spoločnosti, pokiaľ dodržiavajú špecifické pokyny pre načasovanie a presne hlásia obchody regulátorovi, ktorý dohliada na trh s cennými papiermi a burzy.

Aj keď sa tento trend rozrastá prevažne v USA a nie na Slovensku, priamo sa to dotýka aj Slovákov. Ak totiž investujeme do akciových indexov alebo ETF, väčšina z nás to robí práve na americkom akciovom trhu. Takže podobné nekalé praktiky môžu výrazne zmeniť pohľad na investovanie na celom svete.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.