Čo sú to obchodné objemy (volume) a ako ich obchodovať

Plus Ako obchodovať objemy
Ako obchodovať objemy. Zdroj: Shutterstock.com/Gsign76
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Objem obchodov či objem obchodovania je počet dokončených obchodov s jednou kryptomenou v danom časovom období. Technickí analytici používajú údaje o objeme obchodov na posúdenie sily pohybu ceny a toho, či zostane na danej úrovni dlho.

Keď cena stúpne, technickí analytici skontrolujú, či sa zvýšil aj objem. Ak áno, potom analytici považujú pohyb ceny za výraznejší a je pravdepodobnejšie, že sa bude držať. Vysoký objem obchodov však môže naznačovať aj zvrátenie ceny.

Ako využiť objemy na zlepšenie obchodovania

Pri analýze objemu existuje základný rámec, ktorý môžu obchodníci dodržiavať, pokiaľ ide o využitie objemu na zlepšenie svojho obchodovania. Obchodníci môžu použiť objem na určenie slabosti alebo sily pohybu. Čím väčší objem, tým väčší pohyb ceny.

Rastúci trh by mal teoreticky zaznamenať rastúci objem. Aby cena kryptomeny neustále rástla, je potrebný stále väčší počet kupujúcich, čím by sa zvýšil objem. Keď je obchodník svedkom zvyšujúcej sa ceny, ale klesajúceho objemu, je to indikátor, že trendu dochádza dych a môže to znamenať začiatok zvrátenia ceny.

Nasledujúca tabuľka zobrazuje kombinácie objemov a pohybu ceny:

Objemy a cena

Objemy a cena

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Vertikálne objemy

V tejto kapitole si povieme viac o samotných prípadoch použitia objemov pri predikcii cenového pohybu podľa tabuľky vyššie. Vertikálne objemy sú zobrazené väčšinou dole pod cenovým grafom. Nejde teda o indikátor ceny.

  • Býčie objemy sú prezentované väčšinou zelenými stĺpcami. Každý stĺpec definuje objem za danú sviečku v danom časovom intervale. Býčie objemy hovoria o tom, aký vysoký bol objem počas býčej cenovej sviečky, kedy sa uzatváracia cena uzavrela nad otváracou cenou.
  • Medvedie objemy sú prezentované väčšinou červenými stĺpcami. Každý stĺpec definuje objem za danú sviečku v danom časovom intervale. Medvedie objemy hovoria o tom, aký vysoký bol objem počas medvedej cenovej sviečky, kedy sa uzatváracia cena uzavrela pod otváracou cenou.

Prípady použitia:

Cena rastie a objemy rastú

Vzostupný trend spojený s rastúcim a/alebo nadpriemerným objemom znamená, že nadšenie investorov je silné, čo by mohlo viesť k väčšiemu nakupovaniu a ešte vyšším cenám.

Cena a objemy rastú

Cena a objemy rastú. Zdroj: TradingView

Cena rastie a objemy klesajú

Vzostupný trend bez zvyšovania a/alebo nadpriemerného objemu naznačuje, že nadšenie investorov je obmedzené. Aj keď cena môže naďalej rásť, mnohí obchodníci, ktorí využívajú objemovú analýzu, budú napriek tomu hľadať cestu von z trhu.

Cena rastie a objemy klesajú

Cena rastie a objemy klesajú. Zdroj: TradingView

Cena klesá a objemy rastú

Klesajúci trend sprevádzaný rastúcim a/alebo nadpriemerným objemom naznačuje, že investori majú pochybnosti o kryptomene, čo by mohlo viesť k väčšiemu predaju a dokonca k nižším cenám.

Cena klesá a objemy rastú

Cena klesá a objemy rastú. Zdroj: TradingView

Cena klesá a objemy klesajú

Klesajúci trend bez zvyšovania a/alebo nadpriemerného objemu znamená, že obavy investorov sú obmedzené. Zatiaľ čo cena kryptomeny môže naďalej klesať, obchodníci, ktorí používajú objemovú analýzu, musia začať sledovať známky nárastu objemu pre správny vstup na trh.

Cena aj objemy klesajú

Cena aj objemy klesajú. Zdroj: TradingView

 

Mohlo by ťa zaujímať: Fibonacciho postupnosť v obchodovaní – stratégie, ako ich obchodovať

Horizontálne objemy – VPVR

VPVR (Volume Profile Visible Range) je objemový indikátor, ktorý poskytuje informáciu o objemoch na horizontálnej úrovni. Vizualizácia na horizontálnej úrovni častokrát poskytuje lepší prehľad o objemoch na daných cenových hladinách. Pri používaní indikátora VPVR by ste si mali všimnúť nasledujúce parametre:

  • POC: Point of control. Ide o horizontálnu čiaru, ktorá predstavuje najvyššie objemy na zobrazovanej časti grafu. Znamená to, že na tejto cenovej hladine sa najviac obchodovalo. Slúži tiež ako hladina rezistencie, resp. supportu.
  • HVN: Uzol s vysokým objemom. Dlhší ako priemerný stĺpec na zobrazovanej časti grafu, čo je výrazne vyššia hodnota ako priemerná miera objemu obchodovania.
  • LVN: Uzol s nízkym objemom. Kratší ako priemerný stĺpec na zobrazovanej časti grafu, čo je výrazne nižšia hodnota ako priemerná miera objemu obchodovania.
  • VA: Value area. Ide o oblasť, kde sa 70 % objemu obchodov vyskytuje v tejto časti grafu, čo predstavuje biely rámček dole na grafe.

Dole na grafe v žltých oblastiach vidíme tri najvýznamnejšie cenové zóny z hľadiska výšky objemov obchodovania.

VPVR indikátor

VPVR indikátor. Zdroj: TradingView

Najprv sa pozrieme na symbol POC na indikátore VPVR, čo je jedna z najdôležitejších úrovní, pretože identifikuje najsilnejšie objemy. Obchodovanie s cenou sa z veľkej časti vyskytlo práve okolo tohto stĺpca POC. Všimnite si, že oblasť POC dokonca predstavovala vždy reverzné pásmo a slúžila ako supportná, resp. rezistentná oblasť.

Samozrejme, neznamená to, že sa cena musí odraziť presne na konkrétnej cene POC. Okrem toho vidíme, že POC je obkolesená oblasťami HVN. Práve v týchto oblastiach dochádza k záujmu investorov obchodovať danú kryptomenu. Aj oblasť POC by sme vedeli nazvať ako HVN, avšak POC je najvyššia hodnota HVN.

Ak nastane veľké zoskupenie HVN ako na grafe vyššie, pravdepodobne vznikne oblasť VA. V tejto oblasti sa sústreďuje 70 % objemu obchodovania z celého zobrazeného grafu. Je teda pravdepodobné, že ak cena vstúpi do tejto oblasti, tak sa tu na istý čas bude obchodovať.

Oblasti, ktoré rozdeľujú LVN alebo HVN a predstavujú veľmi nízke hodnoty VPVR, sa nazývajú gapy. Tieto transakčné gapy znamenajú, že cena v týchto oblastiach doslova preletela bez akejkoľvek známky zastavenia. Je preto pravdepodobné, že na takýchto oblastiach cena nenájde support ani rezistenciu.

Netreba zabúdať na to, že VPVR vám ukazuje hodnoty iba z časti grafu, ktorý máte zobrazený. Preto sa jednotlivé časti indikátora menia podľa toho, akú časť grafu zobrazujete. Celkovo môže byť indikátor VPVR veľmi užitočný na nájdenie významných oblastí supportu a rezistencie, ako aj na odhadnutie toho, ako sa ceny budú pohybovať v konkrétnych oblastiach. Tejto metóde v súčasnosti dôveruje mnoho obchodníkov.

Prečítaj si tiež: Návod – význam a pôvod pojmov bearish a bullish v tradingu

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.