Ak s niekým komunikujete cez internet, mali by ste počítať s tým, že vaša konverzácia nie je úplne súkromná. Analyzuje ju kŕdeľ robotov a v prípade potreby si jej obsah môže vyžiadať aj polícia, či iná štátna autorita. Súkromie na internete už takmer neexistuje, avšak stále sú služby ktoré ho dokážu zaistiť.
Je dôležité používať služby, ktoré uchovávajú súkromie na internete
Jednou z nich je aj Signal, populárny messenger s end-to-end šifrovaním, ktorý by nemal mať zadné vrátka. Narozdiel od aplikácie WhatsApp, ku ktorej má facebook neobmedzený prístup.
Používať Signal je v dnešnej dobe naozaj dobrý nápad. Argument “nerobím nič zlé, takže ma nejaké sledovanie na internete nezaujíma,” neplatí. Človek nikdy nevie, ako sa v budúcnosti zmenia zákony a čo všetko bude kriminalizované. Vedeli ste pred rokom, že prekročenie hranice okresu bude zakázané?
Tak, ako ostatné aplikácie, aj Signal sa musí ďalej vyvíjať. Služba je však dostupná Zdarma na všetkých zariadeniach. Signal je závislý na príspevkoch od spokojných používateľov a po novom je možné prispieť aj Bitcoinami.
As a nonprofit organization, we depend on your support. If you've been patiently waiting for Signal to accept cryptocurrency donations, you no longer need to hodl back your generosity.https://t.co/1shZcAbZLi
— Signal (@signalapp) March 15, 2021
Aj Elon Musk nedávno svojim fanúšikom odporučil používať Signal. Investori to však nepochopili a začali hromadne nakupovať akcie spoločnosti Signal Advance. Cenu akcií behom dvoch dní vyhnali o 1100% zo 60 centov na 7,19 dolárov.
Spoločnosť Signal na to hneď zareagovala a poznamenala, že jej akcie sa na burzách neobchodujú. Ide totiž o non-profit organizáciu, ktorej jedinou investíciou je súkromie na internete.
Is this what stock analysts mean when they say that the market is giving mixed Signals?
It's understandable that people want to invest in Signal's record growth, but this isn't us. We're an independent 501c3 and our only investment is in your privacy. pic.twitter.com/9EgMUZiEZf
— Signal (@signalapp) January 8, 2021
Ako opäť získať súkromie na internete? Urobte toto a na pár rokov budete mať pokoj
Každý má inherentné právo na súkromie. Naozaj nepotrebujeme nikoho, aby na nás dával pozor a chránil spoločnosť pred kriminálnymi živlami. A používanie šifrovanej komunikácie cez internet je veľký krok ku slobode.
Ďalším je využívanie VPN služieb, ktoré šifrujú vašu internetovú komunikáciu tak, aby k nej nemal prístup váš poskytovateľ internetu. Okrem iného tiež odporúčame používať alternatívny webový prehliadač.
Tu nájdete návod na používanie a tip na lacnú a veľmi kvalitnú VPN službu:
(článok pokračuje pod odkazom)
https://kryptomagazin.sk/bezpecnost-pouzivate-vpn-v-dnesnom-svete-je-to-nutnost-tu-su-dovody/
Napríklad Brave browser, ktorý blokuje všetky sledovacie cookies a umožňuje prehliadať internet cez anonymnú sieť Tor. A navyše má zabudovanú pokrokovú reklamnú službu. Ak cez ňu vidíte reklamy, dostávate za to odmenu v kryptomene BAT. Brave vás navyše upozorní na možné phishing útoky a zabudované má aj ďalšie pokročilé ochranné funkcie.
>>>BRAVE konto si môžete vytvoriť cez tento link<<<
Ďalším veľkým krokom k získaniu súkromia na internete je potom využívanie alternatívneho vyhľadávača. Google môžete vymeniť napríklad za DuckDuckGo. Zaujímavá je aj Ecosia, ktorá za zisky z reklám vysádza stromy.
Tiež je dobré skončiť s gmailom a prejsť na službu, ktorá nečíta vaše e-maily. Rokmi sa osvedčil Protonmail.