Čína a Rusko predstavujú pre USA najväčších konkurentov na pôde svetovej ekonomiky. Ich spolupráca rastie, zatiaľ čo vo vzťahu k USA stagnuje. Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, uvádza denník Pravda. Čo môže toto stretnutie priniesť?
Putin bude prvýkrát cestovať do zahraničia od kedy naňho Medzinárodný trestný súd vydal v marci zatykač za vojnové zločiny na Ukrajine. Čína a Rusko uzavreli partnerstvo bez obmedzení ešte vo februári 2022. Od začiatku vojny na Ukrajine upevnili aj svoje energetické vzťahy a obchod s ropou. Rusko vyváža až tretinu ropy výhradne do Číny, ktorá ušetrila až 4,34 miliardy dolárov.
Na druhej strane Rusko obmedzilo vývoz plynu do Európskej únie. V tomto roku sa očakáva pokles o dve tretiny oproti roku 2022 a šesťnásobný oproti roku 2021. Vďaka tomu sa Čína stane primárnym odoberateľom ruského plynu. K Putinovi sa pripoja energetickí giganti ako Gazprom a Rosneft. Rusko totiž chce dosiahnuť dohodu o predaji väčšieho objemu plynu do Číny cez nový plynovod.
USA stupňuje napätie sankciami
Zatiaľ čo vzťah Číny a Ruska sa prehlbuje, USA zvyšuje globálne napätie prostredníctvom množstva sankcií. Ešte v máji sme informovali o 300 nových sankciách uvalených na vojensko-priemyselné dodávateľské reťazce a energetické príjmy. USA posilňuje globálne sankcie a reštriktívne menové opatrenia voči Rusku v spolupráci s ďalšími medzinárodnými partnermi.
Vladimir Putin na tieto sankcie reagoval, že akékoľvek sankcie spôsobia iba väčšie zjednotenie ruského národa. Politika západných národov údajne spôsobí ešte väčšiu spoluprácu medzi krajinami v Ázii a Ruska, zatiaľ čo v západných krajinách zapríčiní hospodársku krízu.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Čína a Rusko ako súčasť jedného zoskupenia
Čína a Rusko je navyše v jednotnom zoskupení BRICS spoločne s Indiou, Brazíliou a Južnou Afrikou. V roku 2023 vznikali informácie o tom, že tieto krajiny sa dokonca snažia zaviesť spoločnú menu, no zatiaľ je táto správa nepotvrdená.
Rovnako sa začala verejnosť obávať pádu dolára respektíve jeho možného zosadenia z trónu ako globálnej rezervnej meny. Na takéto globálne zmeny je však priskoro a zatiaľ nie je jasné, či k nim vôbec dôjde. Ak áno, nestane sa to z roka na rok, ale bude to trvať dlhé obdobie.
Mohlo by ťa zaujímať: Rusko zrušilo zákaz vývozu nafty. Budeme tankovať lacnejšie?