V Portoriku vzniká karibský raj – kryptoUtópia

Novinky V Portoriku vzniká karibský raj - kryptoUtópia
V Portoriku vzniká karibský raj - kryptoUtópia Zdroj: shutterstock.com/DonHuan
Okazio PCKvakomat mobil

Desiatky podnikateľov, ktorí zbohatli na blockchaine a kryptomenách, mieria túto zimu do Portorika. Predávajú svoje domy a automobily v Kalifornií a usádzajú sa na Karibskom ostrove s nádejou, že sa vyhnú tomu, čo považujú za nezmyselné -štátne a federálne dane. Dane, z ktorých niektoré dosiahli výšku miliárd dolárov.

A títo ľudia majú ohľadne svojho bohatstva plán: vybudujú v Portoriku kryptoUtópiu (utópia – predstava ideálnej ľudskej spoločnosti, obce alebo štátu). Miesto kde budú peniaze virtuálne a všetky zmluvy verejné. V novom meste Puertopia ukážu zvyšku sveta, ako by mohla vyzerať kryptobudúcnosť. Podľa nich má technológia blockchainu potenciál postaviť spoločnosť opäť od základov – a oni to chcú dokázať.

Portoriko ako vhodná oblasť

Viac než rok hľadali podnikatelia to najlepšie miesto. Potom, čo hurikán Maria zničil infraštruktúru Portorika a súčasne začala stúpať cena kryptomien, uvideli príležitosť.

Investori teraz trávia dni vyhľadávaním nehnuteľností, kde by mohli mať vlastné letisko a doky. Preberajú hotely a múzeá v historickej časti hlavného mesta, nazvanej Old San Juan. Hovoria, že už sú blízko tomu, aby im miestna vláda umožnila mať prvú kryptobanku.

Predchádzajúci daňoví expati sú znepokojení

Hnutie znepokojuje predchádzajúcu generáciu daňových expatov (ľudí, ktorí sú dočasne či trvalo mimo vlasť) v Portoriku. Napríklad manažér hedgeového fondu Robb Rill, ktorý sa na ostrov presťahoval v roku 2013 uviedol:

“Povedali mi, že chystajú kúpiť 250.000 akrov, aby mohli postaviť svoje vlastné mesto, doslova naštartovať mesto v Portoriku, aby mali svoj vlastný krypto svet.”

Novo prichádzajúci stále diskutujú o tom, akú formu má Puertopia mať. Niektorí si myslia, že potrebujú vybudovať úplne nové mesto, iní, že stačí, aby sa presťahovali do starého San Juan.

Hlavnou postavou krytoboomu je Brock Pierce, riaditeľ Nadácie Bitcoin. Na otázku, čo ho a jemu podobných priviedlo do Portorika odpovedal:

“Súcit, rešpekt, finančná transparentnosť.”

Pierce je spoluzakladateľom Block.One, blockchain pre startupy, ktorý má vlastnú virtuálnu menu EOS. Aktuálna hodnota všetkých tokenov EOS je približne 5,5 miliardy dolárov.

Amerika nás nechce

“V USA nás nechcú. Snažia sa utlmiť túto ekonomiku,” uviedol jeden z kryptoexpatov a spomenul aj problémy, s ktorými sa kryptoinvestori potýkajú v amerických bankách.

“Musí existovať miesto, kde si ľudia môžu slobodne vynachádzať.”

Internetový veterán Reeve Collins získal viac ako 20 miliónov dolárov z ICO pre BlockV, jeho vlastnú aplikáciu pre blockchain, ktorého tokeny majú hodnotu okolo 125 miliónov dolárov. Spolu-zakladal taktiež Tether, kryptomenu naviazanú na dolár. Avšak táto kryptomena vyvolala enormné kontroverzie vo svete virtuálnych mien. Jeho pohľad je jasný:

“Je to prvýkrát v ľudskej histórií, keď niekto iný ako králi, vlády alebo bohovia vytvorili vlastné peniaze.”

Ako celá táto myšlienka kryptoUtópie dopadne a či sa tento veľmi ambiciózny plán podarí dotiahnuť do konca, vás budeme informovať v niektorom ďalšom článku.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.